Rumunjska će biti prva zemlja osim SAD-a koja će imati tehnologiju malih modularnih nuklearnih reaktora (SMR).
Riječ je o relativno manjim reaktorima od običnih, a koji su dizajnirani tako da se sustavi mogu unaprijed sastaviti u tvornici. Osim toga SMR-ovi mogu proizvesti veliku količinu energije s niskim udjelom ugljika.
To je još uvijek nova tehnologija i uglavnom se koristi u pilot projektima. Međutim, nedavni napredak i utjecaj energetske krize potaknuli su interes i političku potporu nuklearnoj energiji diljem Europe.
Najnovija tehnologija
Rezultat je to partnerstva Rumunjske i SAD-a kroz projekt Phoenix, u kojemu bi reaktori trebali zamijeniti stare elektrane na ugljen.
Ranije ove godine, rumunjska vlada opisala je SMR kao “najnoviju, najsigurniju i najčišću nuklearnu tehnologiju”, javlja Euronews.
U Doiceștiju, regiji sjeverno od Bukurešta, tvornica sa šest ovih modula dobila je sredstva u iznosu do 254 milijuna eura. Taj pogon otvara više od 2000 radnih mjesta, ali i izbjegava proizvodnju od četiri milijuna tona ugljičnog dioksida godišnje.
Gradnja nuklearki
Osim toga, Rumunjska planira obučavati stručnjake za nuklearnu energiju iz cijele Europe na Politehničkom sveučilištu u Bukureštu. Tako žele osigurati što kvalitetniju radnu snagu u novom pogonu.
Posebni predsjednički izaslanik SAD-a za klimu John Kerry nedavno je posjetio sveučilište, a tom je prilikom prvi put najavio da će se u regiji graditi više mininuklearki.
“Danas sa zadovoljstvom objavljujem da su prva tri kvalificirana kandidata za Project Phoenix Češka, Poljska i Slovačka”, rekao je.
“Sve tri zemlje dobit će financijsku i tehničku potporu za studije izvedivosti SMR-a.”