Morski psi čekićari (Sphyrna lewini) razvili su jedinstvenu metodu za izbjegavanje gubitka tjelesne topline kada rone u potrazi za plijenom u dubokim, hladnim vodama: oni zatvaraju svoje škrge. Oni su tako jedine ribe koje zadržavaju dah, otkrili su znanstvenici.
Čekićari, kojih u malim količinama ima i u najvećim dubinama Jadrana, se kao i brojne druge ‘hladnokrvne’ životinje suočavaju se s izazovom kako očuvati svoju tjelesnu temperaturu kako bi im metabolizam bio dovoljno aktivan za lov kada voda u kojoj plivaju može biti samo nekoliko stupnjeva iznad ledišta.
Prilagodba za dubine
“Najbrža točka gubitka topline je za sve ribe uvijek na škrgama”, kaže Mark Royer, postdoktorski istraživač fiziologije i ponašanja morskih pasa na Havajskom institutu za morsku biologiju, a prenosi časopis Nature. Zbog velike količine tople krvi koja teče kroz škrge, one su “u suštini samo ogromni radijatori pričvršćeni za glavu ribe”, kaže on.
Neke su ribe, poput tune i velikih bijelih psina, razvile specijalizirane sustave za izmjenu topline na škrgama koji izbjegavaju gubitak previše tjelesne topline. Čekićar nema tu prilagodbu, a roni i na dubine od oko 800 metara.
Kako bi razumjeli kako se morski psi nose s promjenama temperature, Royer i njegovi kolege razvili su uređaj koji se sastoji od instrumenata koji mjere dubinu, temperaturu vode, položaj i kretanje, kao i sonde ugrađene u mišiće u blizini leđne peraje koja bilježi temperaturu u jezgri morskog psa. Uređaj je dizajniran da se nakon nekoliko tjedana odvoji, ispliva na površinu i pošalje signal s informacijama.
Oscilacije u temperaturi
Tri morska psa čekićara s obale Havaja označena su uređajem.
Tim znanstvenika je izvijestio da bi morski psi zaronili duboko u more nekoliko puta i ostali tamo pet do sedam minuta. Tjelesna temperatura ostala je konstantna veći dio ronjenja sve do završne faze njihovog izrona natrag u toplije vode, kada bi brzo opadala.
Royer sugerira da morski psi održavaju svoju unutarnju temperaturu stabilnom tako što jednostavno ne otvaraju škrge ili usta tijekom ronjenja; učinkovito “zadržavajući dah”. “Ako vam voda ne ide preko škrga, tada nećete ispuštati tjelesnu toplinu u okoliš”, kaže on.