Najveća anakonda

Otkrivena nova vrsta divovske anakonde: ‘Teška je preko 200 kila i ima glavu veličine ljudske’

GREEN_300_listici_sredina

Div među gmazovima

Znanstvenici su otkrili do sada nepoznatu vrstu divovske anakonde u Amazoni.

Na udaljenom području Amazone znanstvenici su otkrili do sada nepoznatu vrstu anakonde koja može narasti do 7,5 metara i težiti blizu 500 kg, čineći je najvećom i najtežom poznatom zmijom na svijetu. Novootkrivena zelena anakonda (Eunectes akayima) pronađena je uz pomoć domorodačkog plemena u regiji Bameno, a istraživanje je predvodio biolog Bryan Fry sa Sveučilišta Queensland u Australiji.

“Pleme Waorani nas je pozvalo da istražimo regiju i prikupimo uzorke određene populacije anakondi, za koju se širila glasina da je najveća do sada. Domorodački lovci su nas odveli u džunglu na desetodnevnu ekspediciju. Pleme ove zmije smatra svetinjama.”, ispričao je Fry.

Fry objašnjava da se sjeverna zelena anakonda odvojila od južne zelene anakonde prije gotovo 10 milijuna godina te da se genetski razlikuju za 5.5 posto: “To je vrlo značajna razlika. Primjerice, ljudi se od čimpanza genetski razlikuju samo oko 2 posto. Ovo otkriće je vrhunac moje karijere”, objašnjava.

U istraživanju je sudjelovao i nizozemski biolog Freek Vonk koji je na svojoj Facebook stranici objavio snimku susreta s novootkrivenom vrstom divovske zmije: “Na snimci je najveća anakonda koju sam ikada vidio. Debela je kao guma od auta, duga osam metara i teška preko 200 kg – s glavom velikom kao moja”, napisao je. Do sada su bila poznata četiri tipa anakonda, pri čemu najveća – zelena anakonda – obitava u tropskim dijelovima Južne Amerike poput slivova rijeka Amazona, Orinoka i Esequibo, kao i nekih manjih slivova.

Ova vrsta anakonde prilagođena je životu u vodi, nosnice i oči su im na vrhu glave, tako da mogu gledati i disati dok im je ostatak tijela potopljen. Maslinaste su boje, s velikim crnim mrljama, što im omogućuje stapanje s okolinom. I najvažnije, iako potpuno nevažno ako dohvati plijen – nisu otrovne. Hvataju plijen velikim, fleksibilnim čeljustima, a zatim ga dave i gnječe svojim snažnim tijelom prije nego što ga progutaju.

Ovo otkriće objavljeno u časopisu MDPI Diversity, prema istraživačima, ključno je za očuvanje anakonda, koje su vrhunski predatori i ključni za održavanje ravnoteže u svojim ekosustavima. Zdrava populacija anakonda znači da su njihovi ekosustavi bogati obilnim izvorima hrane i čistom vodom, dok pad broja ovih zmija može ukazivati na ekološke probleme, tvrde znanstvenici.

 

PHOTOS BY: Profimedia.hr, Facebook/Prof. dr. Freek Vonk / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.