download (1)

Ojačajte imunitet, očistite toksine iz tijela i vratite energiju uz pomoć ove biljke koja raste u šumama

GREEN_300_listici_sredina

Čudesno samoniklo bilje

Medvjeđi luk je samonikla biljka koja raste u šumama na vlažnom tlu. Postoje indikatori da se konzumirala još 9000 godina prije nove ere, a zbog svojih ljekovitih svojstava koristila se u tradicionalnoj medicini. Ako ne znate kako izgleda, možete ju vrlo lako zamijeniti s otrovnim biljkama, no pronađete li medvjeđi luk u prirodi, obavezno od njega napravite pesto. U nastavku vam donosimo sve detalje o ovoj čudesnoj biljci.

Medvjeđi luk je samonikla biljka koju u Hrvatskoj možemo pronaći u kontinentalnom i gorskom području, dok je na krajnjem jugu nema. Vrsta je samonikle jestive biljke srodne s lukom i češnjakom pa im je mirisom i okusom vrlo slična. Svi njeni dijelovi su jestivi, no najčešće se konzumiraju lukovice i listovi. Budući da nije zakonom zaštićena, lako je dostupna za konzumaciju i berbu, a zbog svojih ljekovitih svojstava vrlo često se koristi u kulinarstvu.

Medvjeđi luk često raste u grupama u šumama bukve, hrasta i graba. Period aktivnog rasta medvjeđeg luka traje između tri do četiri mjeseca, a počinje rasti u rano proljeće, između kraja veljače i početka ožujka. Mladi listovi su najukusniji i beru do cvatnje, koja počinje između travnja i svibnja. Neke od lokacija u Hrvatskoj na kojima raste medvjeđi luk su: Medvednica, Samoborsko gorje, Vukomeričke gorice, Moslavačka gora, područje Varaždina, Ivanščica, Novi Marof, Bosiljevo, Josipdol, Učka, Ćićarija, Kordun, Lika i Bjelolasica.

Narodna priča kaže da medvjedi nakon buđenja iz zimskog sna konzumiraju ovu biljku kako bi se riješili toksina iz tijela i vratili energiju, pa je biljka zbog toga i dobila ime medvjeđi luk. Osim ovog naziva, postoji nekoliko drugih narodnih naziva, poput: srijemuš, crijemuš, čremuž, šumski, pasji i divlji luk.

Ova biljka, zahvaljujući kemijskom sastavu, ima antimikrobno svojstvo, a može se koristiti za detoksikaciju tijela te u prevenciji i liječenju kardiovaskularnih bolesti. Njezini listovi sadrže komponente na bazi sumpora, fenole, vitamin C, klorofile i karotenoide. Medvjeđi luk je također bogat izvor željeza i adenozina. Tradicionalna medicina koristi ovu biljku od davnina, međutim, novija istraživanja o njegovom sastavu i farmakološkoj učinkovitosti su vrlo rijetka.

Ako ovo proljeće odlučite brati medvjeđi luk, važno je da ga naučite razlikovati od ostalih sličnih i potencijalno opasnih biljaka. Na istim staništima mogu se pronaći mrazovci i đurđice koji mogu dovesti do zdravstvenih problema ili čak do smrti.

Jesenski mrazovac je vrlo otrovna biljka, a za razliku od medvjeđeg luka kod kojeg svaki list izlazi zasebno iz tla i ne formira rozetu, ova biljka ima tri do četiri tamnozelena lista koja su međusobno povezana i cvate od rujna do listopada.

Đurđica je vrlo otrovna biljka i svi njeni dijelovi su otrovni, posebno plodovi i cvjetovi. Konzumiranje bobica uzrokuje mučninu, povraćanje, dijareju, ubrzan puls, a u težim stanjima i smrt. Razlikuje se od medvjeđeg luka po tome što njezini listovi izbijaju iz iste stabljike koja je pri tlu ljubičaste boje.

Od medvjeđeg luka se mogu pripremiti razna jela, a zbog svog okusa i mirisa koji podsjeća na češnjak i luk odlično se slaže s ostalim povrćem. Pesto od medvjeđeg luka je vjerojatno njegova najpoznatija upotreba, a njegova je priprema jednostavna i brza. Možete ga koristiti kao namaz na kruhu i krekerima, umak za tjesteninu ili ga dodati u druge umake, variva i juhe.

Sastojci za izradu pesta:
  • 100 g medvjeđeg luka
  • 20 g pinjola (osim pinjola možete koristiti neki drugi orašasti plod ili sjemenke)
  • 30 ml maslinovog ulja
  • sol

.

Priprema:

Operite medvjeđi luk i lagano prepržite pinjole na tavi kako bi pustili svoju aromu. U blender ubacite medvjeđi luk, pinjole, maslinovo ulje i sol. Miksajte dok ne primijetite da sadržaj dobiva strukturu namaza. Dobivenu smjesu ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i dobro ih zatvorite. Staklenke okrenite na poklopac i pustite da odstoji 10-ak minuta kako bi se stvorio vakuum. Dobiveni pesto čuvajte u hladnjaku najviše tjedan dana.

Dobar tek!

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.