DIY-Mason-Jar-Fresh-Herb-Garden

5 začina koje možete uzgajati u zatvorenom prostoru

GREEN_300_listici_sredina

Omiljeni začini nadohvat ruke

Uzgoj vlastitog bilja i začina je jednostavan način za uštedu novca i da svoja jela pretvorite u prave gastronomske delicije.

Htjeli to ili ne, ovu godinu smo više proveli u svojim domovima nego vani. Zbog toga smo otkrili i neke nove vrijednosti, nove hobije i naučili cijeniti neke stvari više nego prije. Jedna od njih je nabava ili uzgoj svježih i domaćih namirnica, te ispunjavanje svog vremena s izradom stvari kod kuće kao i učenje novih stvari. Uzgoj začinskog bilja može biti simpatični i praktični hobi od kojeg će vam cijeli dom mirisati svježe i prirodno, a hrana imati bolji okus.

Iako je puno jednostavnije kupiti bilje i začine u trgovini, okus nije tako intenzivan kao svježe začinsko bilje, što može utjecati na okus vaših obroka. Začini kupljeni u trgovini mogu biti i puno skuplji, te zapakirani u plastiku. Mnoge osnovne začinske biljke lako je uzgajati kod kuće uz odgovarajuću njegu i pažnju.

Bosiljak

Bosiljak je lako za nabaviti, nije skup, a toliko je svestran i ide odlično s raznim jelima. Paše uz skoro sve vrste tjestenina, ubacite ga u salatu za poseban svjež okus ili probajte sami napraviti svoj pesto. Postavite svoj bosiljak na sunčanu prozorsku dasku gdje može dobiti šest sati sunca. Ne voli hladnoću pa ga svakako držite u zatvorenom kad temperature padnu. Što se tiče zalijevanja, nije dobro to činiti prečesto, stoga pustiti da se zemlja između navodnjavanja malo osuši. Ne bojte se rezati bosiljak. Ako ga ne odrežete (i upotrijebite ukusno lišće), on će rasti sve dok ne proklija cvijeće i na kraju ugine. Možete ubrati do trećine biljke počevši od vrha i krećući se prema dolje. Obavezno odrežite stabljike na par listova. Zatim će se razgranati i nastaviti rasti.

Za razliku od trajnica, bosiljak nije biljka koja će rasti tijekom cijele godine. Bosiljak voli toplinu i sunčevu svjetlost i cvati će tjednima. Iako neće trajati cijelu godinu, nakon što imate zrelu biljku bosiljka, možete odrezati grančice, te ga osušiti i spremiti kao suhi začin, napraviti od njega razne dodatke jelu koje zatim možete i zalediti poput začinskih kocki s maslacem ili maslinovim uljem.

Ružmarin

Ružmarin je univerzalna biljka koja daje odličan okus gotovo svakom jelu koje pripremite. Svojim bogatim mirisom nalik borovima, biljke ružmarina učinit će da vam cijela prostorija miriše predivno.

Ružmarin je dosta izdrživ i zahtijeva vrlo malo brige tako da ga slobodno dodajte u svoj kuhinjski vrt. Preferira puno sunca i trebat će mu šest do osam sati sunčeve svjetlosti dnevno da bi uspijevao u zatvorenom pa ga smjestite na najsunčaniju prozorsku dasku ili balkon. Ne treba puno vode, tako da dopustite da se zemlja isuši između zalijevanja. Kao i kod bosiljka, ne brinite se zbog prekomjernog rezanja jer ružmarin morate znatno obrezati da bi narastao. Ružmarin može rasti tijekom cijele godine u gotovo bilo kojoj klimi, ali svaki dan treba izravno svjetlo.

Menta

Menta raste i širi se vrlo brzo pa je savršena za uzgajati u tegli jer tako možete kontrolirati širenje. Stavite ju na prozorsku dasku gdje se može dobro sunčati, ali ne brinite, može podnijeti i nešto hladovine. Menta voli dovoljno vlage pa nemojte dopustiti da se osuši. Redovito ju obrezujte, što više lišća uberete, više će metvice rasti. Može se koristiti u umacima, juhama i salatama. Metvicu možete koristiti i u slasticama, posebno u kombinaciji s čokoladom. Svi dobro znamo koliko dobro paše u koktelima, a super je ubaciti ju i u vodu s limunom za osvježavajući napitak.

Origano

Origano je osnovni sastojak u kuhinji, a poznat je po svom robusnom, drvenastom okusu. Jedinstveni okus biljke čini je prekrasnom nadopunom mnogim jelima.
Biljke origana lako je održavati. Sve što im treba je voda kad je zemlja suha i da se smjeste na prozorsku dasku ili terasu koja dnevno prima šest do osam sati sunčeve svjetlosti. Da ova biljka ne bi pretjerano rasla, ne zaboravite ju smanjiti kad postane viša od četiri centimetra. Kad god radite umake, juhe ili variva, dodajte okus svojim jelima sa svojim domaćim origanom.

Vlasac

Vlasac je član obitelji luka i može biti prilično invazivan ako mu se dozvoli da cvjeta. Lako ga je održavati u zatvorenom i vani, pa ga možete smjestiti na sunčanu prozorsku dasku ili na balkon. Kao i ostalim trajnicama, vlascu je potrebno šest do osam sati sunčeve svjetlosti da bi napredovao.
Vlasac voli vlažno tlo pa ne dopustite da se zemlja isuši. Kada biljke dosegnu visinu od najmanje šest centimetara, možete početi obrezivati jedan do dva centimetra za upotrebu (i za poticanje rasta). Ako više obrezujete, nemojte rezati sve do korijena već ostavite najmanje dva centimetra.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels, Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.