Još jedan hrvatski proizvod dobio je zaštićenu oznaku izvornosti i zemljopisnog podrijetla. Tako se poljičkom soparniku, bračkom maslinovom ulju, baranjskom kulenu, paškom siru, zagorskim mlincima, štruklima i mnogim drugim, pridružilo i varaždinsko bučino ulje.
Time je ovaj naziv proizvoda upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićen na području cijele Europske unije, izvijestilo je Ministarstvo poljoprivrede. Riječ je o oznaci na ambalaži koja potrošačima jamči kupnju autentičnog proizvoda.
Postupak zaštite naziva pokrenula je Udruga Varaždinsko bučino ulje, koja je Ministarstvu poljoprivrede podnijela zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla pod nazivom Varaždinsko bučino ulje.
‘Uglađen, suptilan okus’
“Varaždinsko bučino ulje je djevičansko jestivo ulje dobiveno prženjem i mehaničkim prešanjem sjemenki uljne buče golice (Cucurbita pepo L.), a koristi se kao dodatak jelima i salatama. Varaždinsko bučino ulje je tamnozelene do crne boje s crvenkastim odsjajem. U aromi dominira osjet prženosti protkan specifičnim orašastim okusom bez stranog ili užeglog mirisa i okusa”, izvijestilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Osim toga, napisali su da je ulje aromatično te da ima “uglađen, suptilan okus i jasno prepoznatljiv miris prženih bučinih sjemenki. Karakteriziraju ga mirisne, pikantne note i dobro uravnotežen buke. Tekstura ulja je zaokružena i profinjena, dobrog viskoziteta, vizualno privlačna i sjajnog odsjaja”, piše.