emisije naslovna

Novi podaci pokazuju: Kina, Indija i SAD najviše su doprinijeli porastu emisija stakleničkih plinova

GREEN_300_listici_sredina

COP28 u Dubaiju

Podaci praćenja putem satelita pokazuju da mnoge zemlje i tvrtke ne prikazuju istinita izvješća.

Novi podaci, prikupljeni satelitima, pokazuju kako su proizvodnja električne energije u Kini i Indiji te proizvodnja nafte i plina u SAD-u rezultirali najvećim porastom globalnih emisija stakleničkih plinova od 2015. godine, kada je potpisan Pariški sporazum.

Prema podacima koje je objavio Climate Trace, emisije metana, stakleničkog plina 80 puta snažnijeg od ugljičnog dioksida, također su u porastu unatoč tome što se više od 100 zemalja obvezalo smanjiti njegove emisije. Očito, zemlje i tvrtke ne prijavljuju točno svoje emisije unatoč obvezama prema Pariškom sporazumu. Na Summitu COP28 u Dubaiju sudjeluje više od 190 zemalja, a cilj je usmjeravati svijet da djeluje u skladu s postizanjem Pariškog sporazuma, što je ograničenje globalnog porasta temperature za 1,5°C od predindustrijskog razdoblja.

Jedna od tema UN-ova summita o klimi je i revzija, odnosno procjena napretka u ostvarivanju smanjenja emisija potrebnih da se ostane unutar ograničenja od 1,5°C. Međutim, razočaravajuće je što mnoge zemlje nisu uspjele ažurirati svoje podatke.

Organizacija Climate Trace koristi satelitske snimke i AI softver kako bi precizno odredila izvore emisija te otkrila koliki je otklon prijavljenih podataka od stvarnog stanja.

Novi podaci pokazali su da su između 2021. i 2022. godine ugljenokopi u Kini odgovorni za velik udio povećanja emisija metana. Kina je prvi put potpisala novi dogovor o uključivanju metana u svoje nacionalne planove za klimu te surađuje sa SAD-om na pronalaženju načina smanjenja emisija metana.

Znanstvenici tvrde da smanjenje emisija metana su najbrži način da se smanji globalno zagrijavanje. Prema procjenama, smanjenje emisija metana i drugih kratkotrajnih onečišćivača moglo bi smanjiti globalno povećanje temperature za čak 0,3°C.

Više od 50 naftnih i plinskih tvrtki na Cop28 potpisalo je sporazum prema kojem će smanjiti rizične čimbenike klimatskih promjena, ali kako taj sporazum nije precizan niti se za njegovo kršenje ne provode  sankcije, ekološki aktivisti smatraju da će vrlo teško biti pozvati nekoga na odgovornost.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.