Savjeti za balkonski vrt

Nikad nije kasno posaditi vrt na balkonu: Urbana vrtlarica Ivana Marketin svoje povrće jede i zimi

GREEN_300_listici_sredina

Uskoro stižu i rajčice

Ako ste pomislili da je kasno za početak vrtlarenja na balkonu, niste u pravu. Ivana Marketin tijekom cijele godine bere i sadi povrće i začinsko bilje na prostoru od samo dva kvadratna metra. Pitali smo je za nekoliko korisnih savjeta i evo što nam je odgovorila...

Nije li predivno samo izaći na vlastiti balkon i ubrati mirisne rajčice, uzeti svježi bosiljak i njime začiniti jelo ili napraviti salatu od tek ubrane rikule? Da, možda vam je nekad pala na pamet ideja da na svome balkonu zasadite mali vrt, ali ste odustali od nje jer vam se sve to činilo prekomplicirano.

No kada pogledate kako izgleda balkon influencerice i vlogerice Ivane Marketin, koji se nalazi u zagrebačkom kvartu Pešćenica, uvjerit ćete se da je to doista i moguće izvesti.

Na manje od dva kvadratna metra Ivana je uzgojila pravu oazu povrća i začinskoga bilja. Na svome balkonu vrt sadi već unatrag desetak godina, a prije četiri godine otvorila je i YouTube kanal i Instagram, gdje s pratiteljima dijeli svoje iskustvo o urbanom vrtlarenju te, kako sama kaže, “razne životne sadržaje” na kreativan način.

Stoga, kako Ivani doista ide od ruke briga o biljkama, a njezin je balkonski vrt prepun raznih plodova, zamolili smo je da podijeli s nama trikove koji mogu pomoći svakome vrtlaru, i početniku i onome koji već iza sebe ima “dosta zemlje u rukama”.

Kako zasaditi balkonski vrt

Donosimo odgovore na sedam najčešćih pitanja koja postavljaju budući urbani vrtlari.

Kolika je kvadratura dovoljna za „pristojan“ balkonski vrt?

Ivana smatra da je i prozorska daska dovoljna da na nju postavite posudu i posadite nekoliko začinskih biljčica, koje će vas radovati iz dana u dan dok ih gledate kako rastu. “No ako baš pričamo o vrtu iz kojeg želite ubirati plodove, čak  nekoliko povrtnih vrsta, cijele sezone, mislim da je kvadratni metar dovoljan, pod uvjetom da ga koristite samo za uzgoj povrća, odnosno za smještaj posuda u koja ćete uzgajati”, kaže Ivana.

Što je potrebno za početak osim dobre volje?

“Posude koje su dovoljno duboke ili široke za vrstu povrća koje želimo uzgajati, zemlja i materijal za drenažu, gnojivo, sjeme i presadnice. I naravno, dovoljno sunca za vrste koje planiramo uzgajati odnosno dobru orijentaciju lokacije”, podijelila je s nama Ivana Marketin.

Kako posaditi rajčice na balkonu

Koja otprilike svota novca je potrebna za početak?

Prema onome što smo doznali od Ivane, za vrt površine 1 kvadratnoga metra, potrebno vam je od 15 – 150 eura, ovisno o tome kupujete li baš sve ili koristite reciklirane materijale. Na primjer, umjesto da kupujete posude, možete ih napraviti od drvenih sanduka ili starih auto guma. Cijena ovisi i o tome krećete li od sjemena ili kupujete presadnice, kupujete li jeftinu ili organsku dehidriranu kokosovu zemlju, koristite li za drenažu komade razbijene cigle ili kupujete perlit. Što je vrt veći, viša je i cijena, naravno.

Začinsko bilje na balkonu

Koje je biljke najlakše uzgojiti za jednoga početnika?

Za početak i neiskusne vrtlare, Ivana savjetuje mentu, za koju kaže da je biljka divnoga mirisa, da se može koristiti za jelo i razna pića, a raste i razmnožava se kao korov. Od plodonosnih biljaka preporučuje rajčicu jer brzo raste i vrlo je otporna.

Što još nije kasno posaditi?

Ako ste se uplašili da je kasno za početak balkonskoga vrta, ne brinite. Ivana kaže da još nije kasno za bilo koju presadnicu, od začinskog bilja do rajčice, a sijati možete peršin, rikulu, rotkvicu, salate…

Što radite s vrtom zimi?

Ivanin vrt ne miruje ni zimi. Ona u žardinjere stavlja žičane oluke i prekriva ih plastikom, dakle pretvori ih u male plastenike u kojima cijele zime bere špinat, peršin i rikulu, koji su i zimske kulture.

Bosiljak na balkonu

Tips&tricks kako uspješno vrtlarenje na balkonu?

I za kraj, iskusnu smo vrtlaricu pitali da nam podijeli trikove za bolji urod. Dobili smo odgovor da je važno nabaviti dovoljno velike posude s dovoljno dubokim tanjurima za drenažu kako bi biljke bile dovoljno hidrirane i da susjedima ne curi višak vode. Također, važno je i svjetlo pa ako ste u mogućnosti utjecati na položaj balkona, svakako pazite da orijentacija bude jugozapadna, a sjevernu stranu izbjegavajte.

PHOTOS BY: Green.hr/Ivana Marketin / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.