Solar Storm,Image: 345400399, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

NASA poslala važno upozorenje: ‘Ako nas pogodi solarna oluja, a hoće, imat ćemo 30 minuta da se pripremimo’

GREEN_300_listici_sredina

Sve zahvaljujući umjetnoj inteligenciji

NASA-in tim ozbiljno primjenjuje modele umjetne inteligencije na postojeće podatke o solarnim olujama, a sve to kako bi razvili sustav ranog upozoravanja. Njihov je plan, kako su izvijestili, razviti mogućnost upozorenja i do 30 minuta prije nego što potencijalno razorna oluja pogodi određeno područje.

Znanstvenici su odavno svjesni ovog problema i već godinama rade na usavršavanju sličnog sustava. Štoviše, u ovoj fazi istraživanja Sunčevog sustava postoji mnoštvo satelita koji se mogu koristiti za prepoznavanje solarnih oluja. Neki od tih satelita uključuju ACE, Wind, IMP-8 i Geotail, koji su dostavljali podatke NASA-inom timu.

Iako se 30 minuta može učiniti premalo, zapravo je riječ o poprilično zadivljujućem modelu. Naime, trideset minuta duguje činjenici da svjetlost putuje brže od materijala kojeg izbaci Sunce te nam stoga valjana analiza podataka može pokloniti pola sata vremena za moguću reakciju.

No, da bi razvili prediktivni model, znanstvenici moraju umjetnoj inteligenciji detaljno objasniti što uopće predviđaju.

Što su solarne oluje?

Otprilike svakih 11 godina Sunce prolazi kroz ciklus različitih razina aktivnosti, od niskih do visokih, pa opet do niskih, kada započne novi ciklus.

Ovi se ciklusi mogu promatrati u aktivnosti sunčevih pjega i koronarnih rupa. Kako ide prema vrhuncu aktivnosti, poznatom kao solarni maksimum, broj Sunčevih pjega raste, a opada kako aktivnost ide prema donjem kraju ljestvice, odnosno – solarnom minimumu.

Inače, sunčeve pjege su privremena područja na Suncu koja imaju snažnija i složenija magnetska polja od područja oko njih. One su hladnije, tamnije i manje guste od okolne plazme. Komplicirane linije njihova magnetskog polja zapetljaju se, pucaju i ponovno spajaju, a to ponovno spajanje proizvodi erupciju energije poznatu kao izbacivanje koronalne mase, a ponekad i solarne baklje.

Za vrijeme blagih oluja može doći do problema u električnoj mreži, može utjecati i na životinje koje migriraju, a manje smetnje mogu se dogoditi i u radu nekih satelita.

Kako se možemo zaštititi?

Jednostavna spoznaja da je solarna oluja na putu samo je jedan dio bitke – također morate znati kakav će učinak imati na Zemlju kada pogodi određeno područje.

Zbog toga su istraživači prikupili podatke s površinskih stanica koje su nekoć bile bile pogođene sličnim olujama. Zatim su uz pomoć uzoraka trenirali modele umjetne inteligencije.

Znanstvenici sada, predvođeni Vishalom Upendranom iz Međusveučilišnog centra za astronomiju i astrofiziku u Indiji, tvrde da algoritam može predvidjeti jačinu i smjer solarne oluje za manje od jedne sekunde te da je sposoban napraviti predviđanje svake minute.

Iako možda neće biti alarmantnih sirena sličnih onima za upozorenje na tornado, barem će ljudi biti obaviješteni o opasnosti brže nego što bi bili prije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji.

PHOTOS BY: Profimedia / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.