Charles Darwin

Nakon 18 godina istraživanja: Otkrivena zagonetna ostavština najvećeg biologa ikad

GREEN_300_listici_sredina

Na 215. godišnjicu Darwinova rođenja

Projekt pod nazivom "The Complete Work of Charles Darwin Online" trajao je dugih 18 godina.

Prvi put od njegove smrti 1882. godine, dojmljiva knjižnica Charlesa Darwina virtualno je ponovno sastavljena otkrivajući mnoštvo knjiga, brošura i časopisa koje je koristio i čitao ovaj utjecajni prirodoslovac.

Katalog će na 300 stranica detaljno prikazati osobnu zbirku knjiga koju čini 7400 naslova i 13.000 svezaka. Prethodni popisi uključivali su samo 15 posto knjižnice. Radilo se o knjigama, pamfletima i časopisima o temama poput biologije, geologije, filozofije, psihologije i religije, kao i o umjetnosti, povijesti i putovanjima.

Projekt pod nazivom “The Complete Work of Charles Darwin Online” trajao je 18 godina, a njegovo objavljivanje poklapa se s 215. godišnjicom Darwinova rođenja. Vodio ga je vođa projekta dr. John van Wyhe s Odjela za biološke znanosti Nacionalnog sveučilišta u Singapuru (NUS).

“Ovakav detaljan prikaz kompletne Darwinove knjižnice je bez presedana i omogućuje nam da više nego ikada dosad cijenimo činjenicu da Darwin nije bio izoliran znanstvenik koji je radio sam, nego izniman stručnjak svoga vremena koji je djela gradio na sofisticiranoj znanosti, studijama i znanju tisuća suradnika”, rekao je Van Wyhe, povjesničar znanosti na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru, piše CNN.

Autor brojnih djela, Darwin je možda najpoznatiji po svojoj knjizi iz 1859. “O podrijetlu vrsta”, koja je svijetu predstavila temeljnu znanstvenu koncepciju evolucije.

Povodom 215. obljetnice Darwinova rođendana 12. veljače, istraživački tim iza projekta Darwin Online objavio je katalog od 300 stranica koji sastavlja originalnih 7.400 naslova i 13.000 svezaka koje je posjedovao Darwin. Katalog uključuje 9.300 poveznica na besplatno dostupne online kopije knjižničnih sadržaja, pozivajući javnost da istraži što je Darwin čitao.

Dok je Darwin bio živ, vodio je pedantne zapise o svojoj knjižnici, uključujući rukom napisani “Katalog knjižnice Charlesa Darwina” sastavljen 1875. godine. Nakon Darwinove smrti, njegova knjižnica prvotno je bila sačuvana i zabilježena. Međutim, s vremenom je velik dio njenog sadržaja bio izgubljen ili je završio drugdje. Institucije poput muzeja Down House, Sveučilišne knjižnice u Cambridgeu i Christ’s College Cambridge, kao i privatne zbirke, korištene su kako bi se pronašli materijali tijekom mukotrpnog 18-godišnjeg procesa.

Tim projekta pregledao je svaki komad papira pronađen tijekom svoje potrage

Pregledali su sve ručno pisane obiteljske dokumente i pisma, Darwinove čitalačke bilježnice, dnevnike njegove supruge i popise znanstvenika napisane prije stotinu godina. Uspoređujući sve dokumente, istraživači su pronašli tisuće dosad nepoznatih naslova, uključujući vezane knjige, nevezane sveske i brošure, te pratili put naslova prodanih na dražbama tijekom proteklih 100 godina.

“To je bilo kao 5.000 malih detektivskih priča – pokušavajući saznati koje je autore ili članke Darwin bilježio – pravo je veselje pronaći točan izvor na koji je mislio”, rekao je Van Wyhe. “Sada možemo pokazati da je izvorno imao mnogo više u svojoj impresivnoj knjižnici.”

PHOTOS BY: Profimedia.hr, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.