potresi nasl

Naknadni potresi osjete se i cijelo stoljeće nakon onih razornih, objašnjava najnovija studija

GREEN_300_listici_sredina

U Zemljinoj kori

Prema novim istraživanjima, tlo Sjeverne Amerike možda još uvijek podrhtava od dva velika potresa koja su pogodila kontinent prije više od stoljeća.

Prema istraživanju, koje je nedavno objavljeno u znanstvenom časopisu Journal of Geophysical Research: Solid Earth, oko 23 do 30 posto potresa, koje je doživjela seizmička zona New Madrid u razdoblju između 1980. i 2016. godine, bili su naknadni potresi onih iznimno jakih koji su pogodili to područje 1811. i 1812. godine. Razlog ovoga istraživanja bilo je traženje objašnjenja za pojavu učestalih slabijih potresa na područjima koja su daleko od granica tektonskih ploča.

Kako se kreću seizmičke aktivnosti na stabilnim područjima?

Ovi rezultati ukazuju na mogućnost da unutar geološki stabilnih područja kontinenata, gdje nema puno tektonskih aktivnosti, neki slabiji potresi nakon onih jačih, mogu potrajati desetljećima ili čak stoljećima. Primjerice, autori studije procjenjuju da je inimno jak potres, magnitude 6,7 do 7,3, koji je pogodio Charleston u Južnoj Karolini 1886. godine, uzrok čak do 72 posto potresa u toj regiji, a koji su se dogodili cijelo stoljeće kasnije.

potresi

Koristeći drugačiju statističku metodu od prethodnih istraživača, seizmolozi sa Sveučilišta Missouri, analizirali su tri najveća potresa u povijesti Sjeverne Amerike. Jedan se dogodio 1663. u jugoistočnom Quebecu u Kanadi, drugi je pogodio područje na granici Missourija i Kentuckya počevši 1811. godine, a posljednji Južnu Karolinu 1886. godine. Sve tri lokacije su unutar kontinentalne unutrašnjosti, na seizmički stabilnome području.

Modeliranjem seizmičkih valova, koji bi proizašli iz ova tri najrazornija potresa u povijesti, znanstvenici su mapirali epicentre u radijusu od oko 250 kilometara. Zatim su promatrali potrese koji su pogodili područja blizu tih epicentara kroz sljedeća desetljeća, uključujući one iznad magnitude 2,5.

Kako bi utvrdili povezanost između starijih i novijih potresa, primijenili su “metodu najbližeg susjeda” – ako su potresi preblizu u prostoru, vremenu i magnitudi da bi se smatrali neovisnim pozadinskim događajima, pretpostavlja se da je jedan potres potaknuo drugi.

Ovisno o veličini i lokaciji glavnog potresa u New Madridu, procijenili su da su od 10 do 65 posto današnjih potresa  vjerojatno naknadni, a slični su rezultati pronađeni i za Sjevernu Karolinu.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.