ZEZ-Sunce-1320x990

Motiviraju građane da postanu energetski neovisni: ‘To je nešto poput dugoročne štednje’

GREEN_300_listici_sredina

Procedura je zamršena, ali može se

Iako Hrvatska godišnje ima dovoljan broj sunčanih sati, i dalje je udio solarne energije u proizvodnji nizak. Konkretnije, ukupni instalirani solarni kapaciteti u Hrvatskoj su ispod dva posto naših potreba za električnom energijom.

Kako raste zainteresiranost građana za obnovljivim izvorima energije, tako se pojavljuju i radionice, edukacije ili udruge za pomoć građanima koji se odluče iskoristiti potpuno besplatne obnovljive izvore kako bi sami proizvodili svoju energiju i tako postali neovisni. Među njima je i ZEZ Sunce, energetska zadruga koja pomaže svima koji žele postaviti solarne elektrane na zgradama.

Kako nam je pojasnio Mislav Kirac, upravitelj i programski koordinator Zelene energetske zadruge, kroz Sunce žele motivirati građane da grade solarne elektrane koje će biti u njihovom vlasništvu.

ZEZ Sunce uči građane da budu energetski neovisni

“Građanska energija je ona u kojoj građani imaju vlasništvo ili suvlasništvo, glas u upravljanju te uživaju dobrobiti projekata obnovljive energije, primjerice, ugradnjom vlastite solarne elektrane ili ulaganjem u veće solarne elektrane u svojoj lokalnoj zajednici“, objasnio je Kirac ističući pritom da se tako ujedno smanjuje ovisnost o fosilnim energentima te osigurava višestruka korist za lokalnu zajednicu.

Zamršena procedura 

Iako je benefita mnogo, prezamršena realizacija takvih projekata na provedbenoj razini automatski obeshrabruje njihovu realizaciju.

“Sunce smo osnovali s ciljem da izazovemo postojeći zakonski okvir, odnosno realiziramo projekte građanske energije, unatoč svim preprekama koje stoje pred nama, te ‘utabamo put’ za realizaciju projekata solarnih elektrana u vlasništvu građana koji će se moći replicirati diljem Hrvatske“, rekao je Kirac.

U planu im je do 2026. realizirati barem 10-tak solarnih elektrana, dodao je.

Kako biti član Zadruge?  

Interes za učlanjenjem u zadrugu mogu iskazati sve pravne i fizičke osobe. Minimalni preporučeni članski ulog za fizičke osobe iznosit će 300 eura, dok će za pravne osobe biti 1.000 eura.

ZEZ Sunce namijenjeno je dugoročnom ulaganju u solarnu energiju, nešto poput dugoročno oročene štednje. Cilj nam je osigurati pet posto godišnjeg prinosa za članove. Osim prinosa za članove, važan dio našeg djelovanja je i razvoj lokalne zajednice pa će građani svojim ulaganjem osigurati i realizaciju društveno korisnih projekata u svojoj lokalnoj zajednici”, pojašnjava Kirac.

Interesa ima, ali znanja – malo 

Iako Hrvatska godišnje ima dovoljan broj sunčanih sati, i dalje je udio solarne energije u proizvodnji nizak. Konkretnije, ukupni instalirani solarni kapaciteti u Hrvatskoj su ispod dva posto naših potreba za električnom energijom.

Paralelno, interes građana je sve veći, ali često nisu dovoljno upućeni u detalje.

Potvrđuju to rezultati istraživanja agencije IPSOS koje je naručila jedna od stranaka Europskog parlamenta.

Rezultati pokazuju da 91 posto ispitanika ne zna ništa ili gotovo ništa o procesu dobivanja dozvola i instalacije solarne elektrane, dok ih više od 65 posto smatra da država ne pruža potrebne informacije o mogućnostima proizvodnje vlastite energije.

Prilagodbom zakonskog okvira, a zatim i kroz prilike za informiranje i edukaciju, kako bi se osnažili za donošenje odluke o ulaganju, iz Zelene energetske zadruge smatraju da je građanima potrebno maksimalno olakšati put do korištenja obnovljive energije.

Interes za učlanjenjem u ZEZ Sunce možete iskazati putem obrasca.

 

PHOTOS BY: ZEZ Sunce, Pexels, Guliver image / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.