Mongolija

Mongoliju pogodila najhladnija zima u zadnjih 50 godina: Umrlo je gotovo 5 milijuna životinja

GREEN_300_listici_sredina

Džud je poharao sve

I dok se većina Europe bori s jako visokim temperaturama, Mongolija se smrzava kroz svoju najoštriju zimu u pola stoljeća uz ekstremne uvjete koji ubijaju više od 4,7 milijuna životinja i prijete egzistenciji i opskrbi hranom tisuća ljudi.

Tijekom zime stanovnicima Mongolije teški zimski uvjeti nisu strani pojam budući da od prosinca do ožujka temperature padaju i do minus 50 Celzijevih stupnjeva (minus 58 Fahrenheita) na nekim područjima. No, ova je zima bila izrazito teška u usporedbi s uobičajenim, s nižim od normalnim temperaturama i vrlo jakim snijegom, izvjestio je UN.

Do ponedjeljka je od gladi i iscrpljenosti umrlo 2,1 milijun grla stoke, izjavio je Gantulga Batsaikhan iz ministarstva poljoprivrede zemlje. Mongolija je na kraju 2023. godine imala 64,7 milijuna takvih životinja, uključujući ovce, koze, konje i krave, pokazuju službene statistike. Ekstremni vremenski uvjeti poznati su kao “džud” i obično rezultiraju smrću ogromnog broja stoke.

Mongolija je doživjela šest džuda u proteklom desetljeću, uključujući zimu 2022.-2023. kada je poginulo 4,4 milijuna grla stoke. Džud ove godine pogoršan je ljetnom sušom koja je spriječila životinje da nakupi dovoljno masnoća kako bi preživjele oštru zimu.

“Zima je započela s obilnim snijegom, ali odjednom su se temperature zraka popele, a snijeg se otopio. Onda su se temperature ponovno spustile, pretvarajući topljeni snijeg u led.”, rekao je pastir Tuvshinbayar Byambaa za CNN.

Taj led otežava stoci da probije do trave ispod, rekao je, sprječavajući ih da pasu i prisiljavajući mnoge pastire da posuđuju novac za hranu. Najsmrtonosniji džud u povijesti bio je zima 2010.-2011., kada je umrlo više od 10 milijuna životinja – gotovo četvrtina ukupne stoke zemlje u to vrijeme. Pad snijega ove godine – najteži od 1975. – pogoršao je muke pastira, zarobljavajući ih na hladnijim područjima i sprječavajući ih da kupuju hranu i sijeno za svoje životinje u obližnjim gradovima.

Vlada je obećala pomoći, pokrenuvši kampanju za dostavu sijena pastirima u nastojanju da spriječi daljnje gubitke važnih dobara poput mesa i kašmira, jednog od najvažnijih izvoznih proizvoda zemlje. Ali za sada, Tuvshinbayar i njegovi kolege pastiri mogu samo moliti za toplije vrijeme.

“Postaje preteško biti pastir – patimo od suše i poplava ljeti i džuda zimi. Počet ću gubiti svoje životinje ako snijeg ne otopi u sljedećim mjesecima”, dodao je Tuvshinbayar.

PHOTOS BY: Profimedia.hr, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.