Konzervirano povrće – prednosti i nedostaci za vaše zdravlje i planet

GREEN_300_listici_sredina

Kupujete li vi hranu u konzervi?

Konzervirana roba dobra je opcija ako kupujete voće ili povrće koje nije u sezoni, a ponekad je ipak jeftinije kupiti ih konzervirano. Konzervirana hrana također je praktičnija od smrznute, posebno za skladištenje i transport. Iako imaju neke prednosti, konzervirana hrana ima i nedostatke.

Bilo da želite dodati više povrća na svoj tanjur, a da ne potrošite puno novaca, ili ako jednostavno tražite sastojke koji će biti dugotrajniji za držanje u smočnici, vjerojatno ste posjetili odjeljak s konzerviranim voćem i povrćem u vašoj lokalnoj trgovini mješovitom robom. Iako konzervirano povrće ima prednosti i mane kada je riječ o zaštiti okoliša i zdravlju, definitivno ima sigurno mjesto u mnogim kućanstvima diljem Hrvatske.

Konzervirana hrana kroz godine je dobila lošu reputaciju kao drugorazredna opcija koja je manjkava u nutritivnoj vrijednosti i okusu. Nekim ljudima je čak postalo neugodno doći do blagajne s punim kolicima hrane u limenkama. Međutim, nisu sve konzervirane namirnice prerađena hrana. Mnogi će se složiti da je vrijeme da prihvatimo konzerviranu hranu i prestanemo je izbjegavati. Naime, s naizgled beskrajnim rokom trajanja, konzervirana hrana može potaknuti kreativnost i fleksibilnost u kuhinji, a i dobra ju je imati u zalihi za krizne situacije.

Konzervirano voće i povrće ima koristi za okoliš, zdravlje i gospodarstvo

Iako nisu tako ukusni kao svježi proizvodi, konzervirano voće i povrće ima razne ekološke, zdravstvene i ekonomske koristi. Konzervirani proizvodi dugotrajni su na policama, što znači da se ne kvare. To rezultira manjim bacanjem hrane, a budući da bacanje hrane stvara emisije ugljika, odabirom proizvoda s duljim rokom trajanja smanjit ćete vaš utjecaj na okoliš, osobito ako ste skloni tome da bacate puno svježih proizvoda zbog propadanja.

Bez obzira na to kupujete li za veliku obitelj ili ako imate mali budžet za hranu, konzervirano voće i povrće pristupačniji je i lakši način da povećate unos voća i povrća, a da pritom ne potrošite previše novaca.  Limenke se također mogu lako iznova reciklirati, za razliku od plastičnih posuda za hranu i pakiranja, prema Cans Get You Cooking. Sve dok slijedite pravila o recikliranju, dobro činite i svojoj zajednici i planetu.

U transportu, konzervirani proizvodi također troše manje energije. Konzerviraju se i stavljaju na police u roku od nekoliko sati, za razliku od proizvoda za koje je potrebno 24 sata u okruženju s kontroliranom temperaturom, prema Cans Get You Cooking. Slanje i čuvanje konzerviranog povrća u trgovini također zahtijeva malo ili nimalo kontrole temperature, dok svježi proizvodi zahtijevaju hladnije uvjete.

Postoje i nedostaci kupnje konzerviranih proizvoda

Dok su konzervirani proizvodi jeftini i dolaze s raznim zdravstvenim i ekološkim prednostima, postoje neki nedostaci. Što se tiče zdravlja, mnoga konzervirana povrća imaju visok udio soli, dok konzervirano voće ima visok udio šećera. Ako vas to brine, važno je odlučiti se za konzervirane proizvode s niskim sadržajem natrija ili šećera. Proces konzerviranja također lišava proizvode mnogih hranjivih tvari koje dolaze sa svježim voćem i povrćem, prema Livestrongu.

Što se tiče okoliša, svježe voće i povrće ima vrlo malo ambalaže (posebice na tržnici), dok iza konzerviranog povrća ostaju, naravno, konzerve. Ako limenke ne reciklirate pravilno tako što ćete ih očistiti i reciklirati s istim materijalima, to može zagaditi izdvojeni otpad koji je spreman za recikliranje — stoga uvijek operite svoje limenke prije nego što ih bacite u žutu kantu. Još jedan ekološki problem je to što su neke limenke obložene BPA, prema Stack Exchangeu. Međutim, to više nije toliki problem kao što je bio prije, budući da mnoge limenke danas ne sadrže BPA.

PHOTOS BY: Unsplash; Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.