amber-kipp-75715CVEJhI-unsplash

Konačno otkriveno kako mačke predu: Potpuno je fascinantno

GREEN_300_listici_sredina

Omiljeni zvuk

Ovo iznenađujuće otkriće pokazuje da kontrakcija mišića nije neophodna za predenje.

Novo fascinantno otkriće pokazalo je da mačke predu po principu autopilota. Naime, godinama je znanstvenike zbunjivalo kako mačke uspijevaju proizvesti ono prepoznatljivo tiho predenje, budući da zvukove niske frekvencije obično proizvode veće životinje s dužim glasnicama.

Znanstvenici su otkrili da mačke imaju “predeće jastučiće”, posebno vezivno tkivo koje povećava gustoću glasnica, tjerajući ih da vibriraju sporije i tako proizvode zvuk predenja.

Međunarodni tim predvođen znanstvenikom Christianom Herbstom sa Sveučilišta u Beču u Austriji kaže da njihovo istraživanje dovodi u pitanje široko rasprostranjeno uvjerenje da su aktivne kontrakcije mišića ono što uzrokuje predenje.

Umjesto toga, znanstvenici misle da bi predenje moglo biti pasivno aerodinamičko ponašanje koje se automatski nastavlja nakon što mozak pošalje početni signal.

Iznenađujuće otkriće

Jastučići za predenje rade na sličan način, omogućujući malim mačkama da predu iako su njihove glasnice mnogo kraće od naših, koristeći iste mehanizme koji obično generiraju vokalizaciju više frekvencije poput mijaukanja, navodi Science Alert.

Vlakna kolagena i elastina u vezivnom tkivu glasnica raspoređena su u strukture koje prigušuju visoke frekvencije njihovih zvukova. Ove strukture, promjera do četiri milimetra, već su otkrivene kod domaćih mačaka, ali njihova uloga u predenju nije bila istražena.

Ovo iznenađujuće otkriće pokazuje da kontrakcija mišića nije neophodna za predenje. Strukture vezivnog tkiva mogu biti primarni pokretač, iako bi to trebalo dokazati mjerenjem procesa kod živih mačaka, što je malo teže.

Misterij 

“Iako naši podaci ne odbacuju u potpunosti hipotezu o aktivnoj mišićnoj kontrakciji za predenje”, piše tim, “oni pokazuju da mačji grkljan može lako proizvoditi zvukove u režimu predenja s osnovnim frekvencijama od 25 do 30 Hz bez neuralnog unosa ili mišićne kontrakcije. ”

Razlog zašto mačke predu ostaje misterij. Neke teorije sugeriraju da predenje ukazuje na zadovoljstvo i potiče daljnju interakciju s njihovim ljudima. Istraživanja također sugeriraju da bi predenje moglo biti mehanizam liječenja.

Istraživanje bi moglo dovesti do novih uvida u ulogu predenja u zdravlju i dobrobiti mačaka. To bi moglo pomoći znanstvenicima da razviju nove tehnologije koje oponašaju zvuk predenja, poput uređaja za smirenje mačaka ili čak novih tretmana za bol i tjeskobu.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.