Vrste nestaju stotinama do tisućama puta brže nego prije milijun godina, s do milijun vrsta na rubu izumiranja. U odgovoru na to, Ujedinjeni narodi postavili su cilj 2020. godine da se do kraja desetljeća zaštiti barem 30% kopna i oceana Zemlje.
Umjetna inteligencija (UI) je “nepotpuna”, ali može ubrzati važna otkrića, kaže Nicolas Miailhe, osnivač organizacije The Future Society sa sjedištem u Parizu, međunarodne neprofitne organizacije koja ima za cilj bolje upravljati UI.
UI postaje ključna saveznica u naporima praćenja i očuvanja ugroženih vrsta te biološke raznolikosti.
Ova tehnologija omogućuje brzu i učinkovitu analizu velike količine stvarnih podataka, pridonoseći očuvanju divljih životinja i njihovih staništa. U studiji objavljenoj 17. listopada u časopisu Nature Communications, istraživači su koristili UI za analizu “zvučnih krajolika” životinja u regiji Chocó u Ekvadoru poznatoj po bogatstvu vrsta. Postavili su snimače na 43 zemljišta koja predstavljaju različite faze oporavka: šume koje nisu bile pogođene deforestacijom, područja koja su bila očišćena, ali su zatim napuštena i počela ponovno rasti, te deforestirano zemljište aktivno korišteno za plantaže kakaovca i pašnjake. Stručnjacima su predali audio datoteke koje su mogli identificirati 183 vrste ptica, 41 vrstu vodozemaca i 3 vrste sisavaca.
Istraživači koriste UI alate za identifikaciju divljih životinja putem videozapisa i slika, omogućujući praćenje njihovih kretanja i ponašanja.
Conservation AI, neprofitna organizacija sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, razvila je modele koji automatski analiziraju slikovne i videozapise te identificiraju različite vrste, uključujući i kritično ugrožene. Do sada je Conservation AI obradila više od 12,5 milijuna slika i otkrila više od 4 milijuna pojedinačnih pojava životinja iz 68 vrsta, uključujući ugrožene pangoline u Ugandi, gorile u Gabonu i orangutane u Maleziji.
“Platforma može obraditi desetke tisuća slika na sat, za razliku od ljudi koji to mogu učiniti najviše nekoliko tisuća. Brzina kojom UI obrađuje podatke mogla bi omogućiti konzervatorima da brzo zaštite ranjive vrste od naglih prijetnji, poput krivolova i požara”, kaže Paul Fergus, jedan od vodećih istraživača Conservation AI-a.
Osim praćenja u realnom vremenu, UI se koristi za modeliranje utjecaja ljudskih aktivnosti na ekosustave te za rekonstrukciju povijesnih promjena. Primjerice, istraživači su koristili UI kako bi analizirali zvukove životinja u tropskim šumama, identificirajući vrste na temelju audio zapisa. Ovakvi pristupi omogućuju dublje razumijevanje ekoloških sustava i pomažu u postizanju ciljeva Ujedinjenih naroda za očuvanje 30% kopnenih i oceanskih područja do kraja desetljeća.
Glavna prednost korištenja UI-a je ta što je hipoteza besplatna i temelji se na podacima.
UI ‘uči’ iz prošlih podataka i predviđa buduće trendove u biološkoj raznolikosti s većom točnošću nego ikad prije postignutom.”, kaže Luisa Orsini koja proučava evolucijske biosustave na Sveučilištu u Birminghamu, Velika Britanija.
Unatoč prednostima, stručnjaci ističu da je važno pažljivo upravljati utjecajem UI-a na okoliš. Potrebno je osigurati da se ova tehnologija koristi s ciljem očuvanja, uzimajući u obzir potrošnju računalne snage i materijalnih resursa te provodeći procjene utjecaja na okoliš. Kroz integraciju UI-a u napore očuvanja, istraživači se nadaju ostvarivanju UN-ovih ciljeva za zaštitu ugroženih vrsta i očuvanje biološke raznolikosti.