stjenice naslovna

Stjenice u stanu: Možda ih se teško ‘riješiti’, ali ih možete spriječiti da uđu

GREEN_300_listici_sredina

U dom vam mogu ući na jakni ili u torbi

Stjenice, male, dosadne bube, kojima je najdraže mjesto vaš krevet i koje vas grizu samo noću, nisu prijenosnici bolesti, ali njihovo prisustvo u domu prilično je iscrpljujuće.

Ako malo pogledate po društvenim mrežama, primijetit ćete da se diljem Europe ljudi žale na stjenice, ili male krevetne bube, koje su dobile takav naziv samo zato što se najlakše primijete upravo na mjestima gdje spavate.

Ove se bube hrane ljudskom krvi, ali na sreću ne smatraju ih prenosiocima nikakvih zaraznih bolesti. Međutim, njihovi ubodi mogu izazvati alergijske reakcije i pomisao da možda s ovim bubama – kojih se teško riješiti, ali ih je vrlo lako unijeti u kuću – spavate u istome krevetu, može vas izludjeti.

Stjenice su vrlo otporna i invazivna vrsta, a mogu preživjeti temperature od -17 do čak 45 stupnjeva Celzijevih. Također, ostavljaju jedinke kroz tri do šest dana, a žive 6 do 12 mjeseci. U tom razdoblju mogu napraviti od 200 do 500 malih jedinki.

No stjenice se ne nalaze samo u krevetima, mogu biti svugdje, od madraca, podnica i jastuka, pa sve do zidova i svih površina koje imaju pukotine u koje se mogu zavući.

U kuću ulaze s vama

Stjenice najčešće u svoj dom unosite vjerojatno vi ili ukućani, a možete ih donijeti na prtljagi, odjeći, pa čak i s kućnim ljubimcima, i to sa svakog mjesta na kojem su se već uspješno udomaćile – u sjedalicama aviona, vlakova, javnoga prijevoza, po hotelima i restoranima, kafićima ili čak čekaonicama. One ne biraju mjesto.

No jedno je sigurno, ako se jednom usele, teško da ćete ih iskorijeniti osim da pozovete službu za dezinsekciju, a moraju se tretirati iznimno jakim sredstvima pa je čak boravak u tretiranim prostorijama zabranjen i do nekoliko sati nakon postupka.

stjenice u stanu

Kako prevenirati?

Stoga, možda je bolje pokušati ih spriječiti da uđu u vaš dom, a u kontroliranju kućnih površina trebate biti redoviti.

Redovito usisavanje Kako biste ih spriječili da se ukorijene, važno je redovito održavati higijenu stana, štp prije svega znači usisavanje svih površina, uključujući madrace, sofe, okvire kreveta, sve kutove u domu.

Smanjite otpad Ako u svome stanu imate previše tekstila, koji ne koristite, ili namještaja koji se povlači, a nije vam potreban, kao i starih dotrajalih stvari – riješite se svakoga viška, kako biste imali bolji pregled površina.

Sezonsku odjeću držite pod kontrolom Odjeću, koju ne koristite u određenom razdoblju godine, operite na visokoj temperature i pospremite u vakuumizirane vreće te tako složite u ormar. Jednako tako tretirajte i deke i poplune, ali i jastuke koje ne koristite.

Rabljene stvari Kada u svoj dom donosite rabljene stvari, kao što je odjeća, namještaj pa čak i elektronske uređaje, dobro ih pregledajte. Dok ne izvršite kontrolu i niste sigurni da na njima nema stjenica, odložite ih na balkonu ili izvan životnog prostora.

Spavanje u hotelima i apartmanima Ako nekamo putujete pa dođete u unajmljeni smještaj, svoju prtljagu odložite u kadi ili na balkonu pa pregledajte madrace, posteljinu, namještaj. Potražite male hrđave točke na posteljini, etiketama i šavovima madraca i na posteljini.

Obično se skrivaju na donjoj strani madraca, okviru i naslonu kreveta, a tijekom dana ih najčešće nalazite unutar kruga od 1,5 metra od kreveta.

Čekaonice i javni prijevoz Ako dolazite u vanjske prostore, radije svoje stvari objesite o vješalice nego da ih odložite na fotelju ili pod, ili neki dio namještaja. Kada ste u javnom prijevozu ili bilo kojem prijevozi, po povratku pregledajte svoju odjeću i prtljagu. Stjenice su primjetne okom jer je riječ o malim bubama promjera 5 do 7 mm.

Provjerite krevete svojih kućnih ljubimaca Nemojte misliti da se ne bi zavukle i skrovište potražile u krevetima pasa ili mačaka samo zato što se ne hrane njihovom krvi. To im može biti samo privremeno stanište pa za svaki slučaj provjerite i svoje kućne ljubimce. Stoga, krevete kućnih ljubimaca povremeno operite u perilici na visokoj temperaturi.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.