Za mnoge je uzgoj biljaka zastrašujući pothvat i gotovo nemoguća misija jer svaki pokušaj završava na kompostu. No, postoji jedna vrsta biljaka koja je idealna za početnike i one koji nemaju zeleni dodir – sukulenti. Predstavljaju raznoliku skupinu biljaka koje su prilagođene suhim uvjetima i koje zahtijevaju minimalnu brigu.
Sukulenti ne zahtijevaju puno. Jedna od glavnih prednosti sukulenata je njihova sposobnost da prežive i napreduju s uloženim minimalnim trudom. Sukulenti obično zahtijevaju svjetlo, ali mogu podnijeti i djelomičnu sjenu, te su tolerantni na suho tlo i rijetko trebaju zalijevanje. To znači da čak i ako zaboravite zaliti svoje sukulente nekoliko tjedana, vjerojatno će i dalje ostati živi.
Otporni su na bolesti i štetočine. Za razliku od nekih drugih vrsta biljaka koje su osjetljive na bolesti i štetočine, sukulenti su često otporni na ove probleme. Njihovo mesnato lišće djeluje kao prirodni rezervoar vode, što otežava razvoj gljivičnih bolesti. Osim toga, njihova debela opna često ih štiti od štetnika poput paukova, grinja ili lisnih uši.
Jednostavno su lijepi. Sukulenti dolaze u različitim oblicima, bojama i teksturama, što ih čini estetski privlačnim dodatkom za svaki dom. Od malih i simpatičnih sukulenata poput Echeverije do veličanstvenih kaktusa, sukulenti mogu dodati zanimljivu dimenziju i teksturu svakom prostoru.
Dugovječni su. Sukulenti su često vrlo izdržljive biljke koje mogu preživjeti i cvjetati godinama, čak i u nepovoljnim uvjetima. Njihova sposobnost skladištenja vode u debelim listovima ili stabljikama omogućuje im preživljavanje dužih razdoblja suše ili nedostatka zalijevanja, čineći ih otpornima na različite vremenske uvjete i promjene okoline.
Lako se presađuju. Jedna od najzabavnijih stvari u uzgoju sukulenata je njihova sposobnost razmnožavanja. Mnoge vrste sukulenata lako se razmnožavaju putem listova ili reznica, što znači da možete stvoriti nove biljke iz postojećih bez puno truda ili vještina. Jednostavno odrežite zdrav dio stabljike sukulenta nožem ili oštrim škarama. Nakon toga, ostavite reznice da se suše nekoliko dana kako bi se rezna površina zacijelila. Nakon što se reznice osuše, stavite ih u posudu s drenažnim supstratom i lagano ih zalijevajte dok se ne ukorijene, što obično traje nekoliko tjedana.