Kad ste zadnji put bili na nekom planinarskom izletu? Možda je vikend pred nama idealno vrijeme za to. Ovog puta predlažemo vam Trnovačko jezero u Crnoj Gori koje svojim srcolikim izgledom usred planina oduševljava mnoge. Nalazi se na 1517 metara nadmorske visine i pretpostavlja se da je ledenjačkog porijekla. Okruženo planinama Maglić, Bioč, Volujak, Vlasulja i Trnovački Durmitor, vrhovima koji su svi redom viši od 2000 metara.
Snijeg i ljeti
Voda u ovom poprilično romantičnom jezeru je izuzetno čista i gotovo prozirna, a najveća dubina iznosi devet metara. Tijekom ljetnih mjeseci na jezeru se moguće i okupati, dok je u zimskim nerijetko zamrznut, a snijeg se zna zadržati čak i do ljeta.
Za ovo jezero je karakteristično i to što često mijenja boju zbog prelamanja svjetlosti, pa je tako nekada tirkizno, a nekad modrozeleno.
Trnovit put do Trnovačkog jezera
Ako se u razgledavanje jezera uputite iz smjera Crne Gore, pripremite se na vrlo naporan i zahtjevan put koji zahtjeva snažnu fizičku spremnost i traje do šest sati u jednom smjeru. No, do njega se puno lakše dolazi iz smjera iz Bosne i Hercegovine, odakle mu je moguće lakše pristupiti i to na četiri različita prilaza. Najlakši je onaj iz zaravni Prijevor u Nacionalnom parku Sutjeska, odakle do jezera vodi staza duga oko 5 i pol kilometara. Ona podrazumijeva pješačenje i lagano planinarenje u trajanju od oko dva sata u jednom smjeru.
Staza je dobro označena, a tijekom ljetnih mjeseci moguće je na planinarenje otići i uz organizirane ture. U neposrednoj blizini, podno Maglića se nalazi prašuma Perućica s endemičnim vrstama biljnog i životinjskog svijeta. Onima željnim veće avanture Trnovačko jezero je često ishodišna točka za daljnje ciljeve, između ostalog, na Maglić koji se nalazi na 2386 metara nadmorske visine, stoga ako ste u prilici, ne propustite ovu prirodnu ljepotu vidjeti uživo.