jeadn protiv drugog

Jabučni ocat vs. alkoholni ocat: Jesu li oba jednako dobra i za čišćenje i za jelo?

GREEN_300_listici_sredina

Dvoboj kućnih titana

Jeste li se ikad zapitali kada je bolje primijeniti alkoholni, a kada jabučni ocat? Malo smo pogledali neka njihova svojstva i stavili ih na vagu.

Ocat je čudo za održavanje čistoće u domu na prirodan način, ali za pripremu hrane. Kod nas se najčešće koriste alkoholni i jabučni ocat, a iako se oba mogu koristiti i za čišćenje i za pripremu hrane, postoji neka razlika, i svakako oba nisu jednako učinkovita u svakoj situaciji. Stoga, odlučili smo ih međusobno suprotstaviti i vidjeti koji je bolji u kojoj ulozi i funkciji.

Razlika između alkoholnog i jabučnog octa

Osnovna razlika je njihovo porijeklo. Jabučni ocat, jednostavno rečeno, nastaje tako da se jabuke zgnječe, sok se izvlači i prolazi kroz dvostupanjski proces fermentacije. Alkoholni ocat nastaje oksidacijom žitarica, što rezultira rastom bakterija i octene kiseline i, za razliku od jabučnog octa, jači je (ima veći postotak octene kiseline), ima intenzivniji miris i nema boje.

jabučni ocat

S druge strane, jabučni ocat, osim octene kiseline, obiluje i određenim korisnim sastojcima za ljudski organizam, kao što su minerali, enzimi, amino kiseline i pektin.

Za pripremu hrane

Iako se oba octa koriste u prehrambene svrhe, i to u konzerviranju i očuvanju voća, povrća pa čak i mesa, zbog visokog postotka octene kiseline, a time i jačeg antibakterijskog djelovanja, u ovu je svrhu ipak bolji alkoholni ocat.

No ako želite pripremati salate i raditi dresinge, zbog svojih benefita po ljudsko zdravlje, ovdje ipak pobjeđuje jabučni ocat. Jabučni ocat može se koristiti kod pripreme, posebno u receptima koji zahtijevaju kiseli element ili reakciju sa sodom bikarbonom kako bi se stvorilo dizanje tijesta.

Za čišćenje i održavanje doma

Također, u čišćenju doma, za sve površine možete koristiti oba octa. Međutim, alkoholni ocat ovdje preuzima vodstvo iz nekoliko razloga. Prvo, nije obojen, pa ga možete koristiti na svakoj površini – na primjer, jabučni ocat nije dobro koristiti za čišćenje mrlja s tekstila, dok alkoholni jest.

Drugo, alkoholni ocat ima puno jače antibakterijsko djelovanje pa je bolji dezinficijens, ali i učinkovitije uklanja neugodne mirise nego jabučni ocat. Alkoholnim octom možete čistiti sve, od hladnjaka do kade i sanitarija, a jedino gat rebate izbjegavati kod kamenih i mramornih površina i obojenog drva.

U ovoj kategoriji jabučni ocat ima jedinu prednost – a to je njegov ugodniji miris.

Naš zaključak: Za čišćenje biramo alkoholni ocat, a oba – alkoholni za konzerviranje hrane, a jabučni za one fine i ukusne stvari.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.