direktiva eu naslovna

Iz Europskog parlamenta poručuju: Do 2030. sve nestambene zgrade morat će imati svoje solarne elektrane

GREEN_300_listici_sredina

Zelena tranzicija

Direktiva Europske unije o energetskim svojstvima zgrada ima za cilj pružiti detaljne informacije o načinu smanjenja ugljičnog otiska, što je jedan od ključnih ciljeva europskog zelenog plana.

Nakon što su u Europskom parlamentu u Strasbourgu 12. ožujka podržali revidiranu Direktivu o energetskim svojstvima zgrada, odlučeno je da će 16% najlošije ocijenjenih zgrada, čija svrha nije stanovanje, morati u renoviranje do 2030. godine, a 26% do 2033. godine. Revizija Direktive, koju je predložilo izvršno tijelo EU-a u prosincu 2021. godine, ima za cilj modernizirati europske zgrade do 2050. godine, postavljanjem minimalnih standarda energetske učinkovitosti u sektoru nestambenih zgrada, kao što su uredske zgrade, škole i bolnice.

direktiva eu

Više od 220 milijuna zgrada, što predstavlja otprilike 85% svih nestambenih zgrada EU-a, izgrađeno je prije 2001. godine i očekuje se da će biti u upotrebi do 2050. godine stoga im je potrebna energetska obnova. Prema riječima zastupnika Ciarána Cuffea, iz irske Zelene stranke, države članice će biti obavezne povući financijska sredstva iz EU-a kako bi ušle u ove projekte energetske obnove.

Osim popravka starih zgrada, države članice će u razdoblju od 2026. do 2030. postupno morati uvoditi solarne elektrane na krovove ostalih nestambenih zgrada. Revidirana Direktiva o energetskim svojstvima zgrada predstavlja ključni korak prema smanjenu ugljičnog otiska, kao dio šireg europskog zelenog dogovora. Cilj je ove direktive smanjiti potrošnju energije i poboljšati energetsku učinkovitost zgrada diljem EU-a, usmjeravajući se posebno na zgrade s najnižim energetskim certifikatima

Također, od 2030. godine sve nove stambene zgrade morat će biti izgrađene prema standardu zgrada s nultim emisijama. Ova Direktiva ističe postupno ukidanje fosilnih goriva u grijanju i hlađenju do 2040. godine, a države članice bit će potaknute da nude poticaje za prelazak na grijanje iz obnovljivih izvora energije.

Zgrade su trenutačno odgovorne za 36% emisija CO2 u EU-u i oko 40% potrošnje energije, pri čemu je gotovo tri četvrtine zgrada u Europi energetski neučinkovito. Stoga, ova usvajanje ove odluke u Europskom parlamentu označava važan korak prema smanjenju emisija stakleničkih plinova, ostvarivanju uštede energije i osiguranju bolje energetske učinkovitosti zgrada.

Nakon odobrenja Oarlamenta, Vijeće će formalno usvojiti revidiranu Direktivu, a njezino provođenje počet će nakon što države članice predstave svoje nacionalne planove obnove u 2026. godini.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.