Jesu li balkonski solarni paneli rješenje za ljude koji žive u gradovima? Važna je veličina i pozicija balkona

GREEN_300_listici_sredina

Mini solarne elektrane

Ako razmišljamo o održivosti, prvo nam napamet padnu održivi izvori energije. Sve više ljudi razmišlja o ugradnji solarnih panela i energetskoj neovisnosti, a da ovaj model proizvodnje energije može biti izvediv i u gradovima, dokaz je Njemčka, gdje vlasnici stanova masovno na balkone postavljaju solarne panele.

Očito, sve više europskih vlasnika stanova želi biti energetski neovisno, a to potvrđuje i trend u Njemačkoj, gdje sve više balkona ima svoju malu solarnu elektranu. Znatno su jeftiniji u startu, a prema iskustvima Nijemaca, ako na svoj balkon ugradite panele snage 600 W, na godišnjoj razini možete uštedjeti i do 15 posto na računima za struju. Također, s ovom snagom panela, dnevno možete proizvesti 2 kW/dan, a ako vam je dnevna potrošnja struje oko 6 kW, znači da čak 1/3 pokrivate energijom koja se proizvela balkonskim solarnim panelima. U Njemačkoj, balkonska solarna elektrana može se nabaviti po cijeni od 400 do 1200 eura.

Upravo zbog ovako pristupačne cijene, jednostavne ugradnje i uštede, stručnjaci pretpostavljaju da bi u Njemačkoj do 2030. moglo biti instalirano 12 milijuna takvih mini-postrojenja, ili da se izrazimo slikovitije, za šest godina svaki bi četvrti stan u Njemačkoj mogao imati vlastitu solarnu elektranu.

Jesu li solarni paneli funkcionalni?

Ovaj izvor održive energije može dobro funkcionirati, pod uvjetom da ništa ne ometa svjetlost koja dolazi do balkonskih panela. Na primjer, zidovi na balkonu, obližnje drveće ili zgrade mogu bacati sjenu na solarne panele i smanjiti njihovu proizvodnju električne energije. Kut i smjer solarnih panela također će utjecati na njihovu učinkovitost. No prilagodba kuta prenosivog solarnog panela ovisi o tome koju vrstu takvih panela odaberete, postoje paneli koji su samo pričvršćeni na ogradu i nemaju mogućnost podešavanja, ali postoje i modeli kojima se može podesiti kut i oni dolaze s podesivim stalcima ili držačima. Ako imate balkon koji gleda na istok, zapad ili sjever, solarni paneli neće proizvoditi toliko električne energije kao na balkonu koji gleda prema jugu. Balkoni koji gledaju na sjever, bit će najmanje izloženi sunčevo svjetlosti.

Prednosti balkonskih solarnih panela

Glavna prednost ovakvih solarnih panela jest što ne zahtijevaju profesionalnu instalaciju, mogu se lako postaviti i skinuti, i to bez dodatnih troškova. Ako odaberete model koji nije fiksiran na ogradu možete im podešavati kut s obzirom na dostupnost sunčeve energije.

Nedostaci balkonskih solarnih panela

Glavni je nedostatak što na balkon ne možete smjestiti toliko solarnih panela koliko biste mogli na krovu. Osobe s posebno velikim balkonima možda će moći smjestiti dva panela od 400 W, dok će prosječni krov primiti 10 panela od 350 W. Manji broj panela znači manje proizvedene električne energije. U slučaju prijenosnih balkonskih solarnih panela, većina modela neće direktno dovoditi električnu energiju koju generiraju u kućni električni sustav. Da biste koristili energiju koju proizvode, potrebna vam je prijenosna solarna baterija, što će dodatno povećati ukupne troškove. Na sreću, prijenosne solarne baterije često se prodaju kao dio paketa solarnog generatora, zajedno s prijenosnim solarnim panelima.

Kako se postavljaju solarni paneli na balkonima?

Prijenosni solarni paneli na balkonima ne zahtijevaju profesionalnu instalaciju. Solarni paneli samo trebaju biti postavljeni na balkonu ili “obješeni” na ogradu balkona, na mjesto koje prima izravnu svjetlost. Da biste koristili energiju, koju generiraju paneli, oni se moraju povezati sa solarnim generatorom ili priključiti u električnu utičnicu. Većina prijenosnih solarnih panela dolazi s kontrolorima punjenja i mini-konverterima. Kontrolor punjenja kontrolira i regulira protok električne energije, dok pretvarač pretvara istosmjernu struju, koju paneli generiraju, u izmjeničnu struju, koju koriste električni uređaji.

Solarni generatori obično imaju utičnice u koje se mogu priključiti električni uređaji i uređaji. Jedan balkonski solarni panel od 400 W, mogao bi vam uštedjeti oko 90 eura godišnje na računima za električnu energiju. To je znatno manje od 420 eura, koliko bi vam godišnje mogao uštedjeti solarni panel od 3,5 kW montiran na krovu.

Iznos novca koji ćete uštedjeti također će varirati, ovisno o veličini solarnog panela i količini sunčeve svjetlosti kojoj je izložen tijekom godine. Veći solarni paneli proizvode više električne energije i uštedjet će vam više. Vrijeme će također utjecati na to koliko električne energije proizvodi panel. Tijekom oblačnih dana, solarni paneli proizvode 24% do 67% manje električne energije. Dakle, u godini s posebno lošim vremenom, možda ćete uštedjeti manje novca.

Je li vaš balkon pogodan za solarne panele?

Balkon pogodan za postavljanje solarnih panela trebao bi biti minimalno jedan metar dug i jedan metar širok. Osim toga, balkon ne bi trebao imati debelu ili neprozirnu ogradu – poput one od kamena ili cigle – jer će to blokirati izravnu svjetlost do solarnih panela. Ako je to slučaj, možete pokušati postaviti solarni panel na podignutu platformu, poput kutije, ili ih “objesiti” s ograde balkona. Ako je balkon zasjenjen, bilo od obližnjih zgrada ili okolnih stabala, možda nije pogodan za solarne panele jer će to ograničiti količinu izravne svjetlosti koju paneli primaju.

Naposljetku, idealno je da balkon “gleda” prema jugu, ili barem prema istoku ili zapadu. Balkoni okrenuti prema jugu dobivaju najviše sati sunčeve svjetlosti, omogućujući panelima da proizvode više električne energije. Solarni paneli na balkonima koji “gledaju” prema istoku ili zapadu dobivat će sunčevu energiju ujutro ili popodne, pa su i dalje održivi.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.