pexels-tom-swinnen-735468

Imaju deset milijuna stanovnika, a uspješno su 7 dana proizvodili struju isključivo iz obnovljivih izvora energije

GREEN_300_listici_sredina

'Sve se može kad se hoće'

Zadatak koji je pred Portugalom za dekarbonizaciju mreže je smanjiti, i u konačnici eliminirati, broj sati u kojima zemlja treba trošiti plin kako bi svjetla ostala upaljena.

Zemlja od deset milijuna stanovnika uspješno je proizvela više nego dovoljno električne energije iz obnovljivih izvora za sve stanovnike u periodu od sedam dana. Odlične su to vijesti za Portugal, državu koja sve više ulaže u zelenu tranziciju.

Uz pomoć vjetroelektrana. hidroelektrana i brojnih solarnih panela diljem zemlje, sada su uspješno dokazali da se može živjeti bez fosilnih goriva.

“Plinske elektrane bile su u stanju pripravnosti, čekajući da isporuče energiju, ako zatreba. Međutim, nije zatrebalo, budući da je puhao jak vjetar,” rekao je Hugo Costa, koji nadzire Portugal za EDP Renewables, ogranak državnog komunalnog poduzeća za obnovljive izvore energije.

​”Pri tome, proizvodili smo s pozitivnim učinkom na potrošače jer su cijene pale dramatično, gotovo na nulu”, dodao je Costa, a prenosi Canary Media.

Bez nuklearnih kapaciteta

Inače, kako bi postigle ambiciozne klimatske ciljeve Pariškog sporazuma do 2050. godine, države moraju pokrenuti svoje mreže bez emisija ugljika ne samo tri ili šest dana, već tijekom cijele godine. Nekolicina zemalja to već radi, zahvaljujući velikodušnim donacijama hidroenergije, koja se uglavnom razvila mnogo prije nego što je klimatska kriza potaknula odluke o ulaganju u elektrane.

S druge pak strane, neke zemlje postižu visoku ocjenu za energiju bez ugljika zahvaljujući velikim nuklearnim elektranama.

Portugal je zemlja bez nuklearnih kapaciteta, a pri tome ni ne planiraju izgradnju nuklearnih elektrana. To je značilo da moraju sami osmisliti kako smanjiti upotrebu fosilnih goriva kroz maksimizaciju novih, obnovljivih izvora energije.

Kako su to uspjeli? 

Posljednje elektrane na ugljen u Portugalu su zatvorene 2022. godine, ostavljajući (uvezeni) fosilni plin kao zaštitni mehanizam za napajanje na zahtjev.

“Ključni zaključak, po mom mišljenju, jest pokazatelj da je portugalska mreža spremna za vrlo visoke udjele obnovljive električne energije i za njezine očekivane varijacije: uspjeli smo upravljati i naglim povećanjem proizvodnje hidro i vjetroelektrana, kao i povratak na niži udio obnovljivih izvora energije, kada su ponovno zatražene elektrane na prirodni plin kako bi zadovoljile dio potražnje u zemlji,” rekao je Miguel Prado, koji pokriva portugalski energetski sektor za novine Expresso.

Zadatak koji je pred Portugalom za dekarbonizaciju mreže je smanjiti, i u konačnici eliminirati, broj sati u kojima zemlja treba trošiti plin kako bi svjetla ostala upaljena. Čelnici žele da proizvodnja plina, koja je činila 21% potrošnje električne energije od siječnja do listopada, potpuno prestane do 2040. godine.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.