grčka naslovna

Grčka će biti prva zemlja koja će zabraniti koćarenje: Ovaj način ribolova ozbiljno ugrožava ekosustav

GREEN_300_listici_sredina

Zaštita mora

Od 15. do 17. travnja u Ateni se održava konferencija Naš ocean, gdje su predstavnici više od 120 svjetskih zemalja raspravljali o najvećim prijetnjama morskim ekosustavima. Grčka se odlučila za povijesni korak: zabranu koćarenja u velikom dijelu svojih teritorijalnih voda.

U Ateni je u tijeku konferencija Naš ocean, a upravo ondje grčki premijer Kyriakos Mitsotakis dao je obećanje kako Grčka ima u planu do 2030. godine zabraniti koćarenje na svim svojim zaštićenim morskim područjima. Koćarenje je već dugo na lošem glasu, kao metoda ribarenja koja je vrlo agresivna prema morskom ekosustavu, a mnoge morske zemlje već su donijele zakone koji ovu vrstu ribolova ograničavaju. Prema njegovim riječima, koćarenje će do 2026. biti zabranjeno u tri nacionalna morska parka Grčke – od kojih je jedan najveći na istočnom Sredozemlju, a u preostalim dijelovima do kraja desetljeća.

koćarenje

Koćarenje uključuje povlačenje teških ribarskih mreža preko morskog dna, što može uništiti staništa i osloboditi ugljik u ocean i atmosferu. Iako postoje ograničenja diljem Europe, ovo je prva potpuna zabrana u svim zaštićenim morskim područjima jedne zemlje. Osim zabrane koćarenja, Grčka je na konferenciji objavila kako ulaže čak 780 milijuna eura u zaštitu svojih mora, u što će biti uključena zaštita Egejskog i Jonskog mora i povećanje zaštićenih morskih područja za 80 posto.

Nacionalni park mora Jonskog otočja pokrivat će 12 posto grčkih teritorijalnih voda, a jedan od ključnih zadataka bit će mu zaštita važnih morskih sisavaca poput kitova, dupina i ugrožene sredozemne medvjedice. Zaštićeno područje Južnog Egejskog mora pokriva 6,6 posto teritorijalnih voda i važno je stanište morskih ptica.

Grčka je također iznijela planove za praćenje i suzbijanje onečišćenja mora, sprječavanje sudara između brodova i velikih morskih sisavaca, promicanje održivog obalnog turizma i još mnogo toga.

Konferenciji Naš ocean prisustvovali su predstavnici više od 120 zemalja kako bi raspravili o najvećim prijetnjama oceanima.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.