roberto-zuniga-0LmAVugy02A-unsplash
PHOTO BY: Ilustracija / Sva prava pridržana.

Drevni supervulkan skriva najveće nalazište litija na svijetu. Mještani se bune: ‘Ne damo svoju zemlju, nema kopanja’

GREEN_300_listici_sredina

Velike kontroverze

Izgradnja rudnika na ovoj zemlji, kažu neki članovi plemena, jednaka je oskvrnjenju Pearl Harbora ili nacionalnog groblja Arlington.

Drevni supervulkan na području SAD-a možda krije najveće nalazište litija na cijelom svijetu.

Riječ je o području McDermitt, Trout Creek Hillu, smještenom između Nevade i Oregona, području koje domorodački narodi smatraju svetim tlom. Osim toga, dragocjeno je to stanište brojnih divljih životinja. Zbog toga je nedavno odobrenje američke vlade za veliki rudnik Thacker Pass uz vulkan izazvalo niz kontroverzi.

Danas je litij za proizvođače automobila poput tekućeg zlata. Koristi se za izradu baterija u električnim vozilima, a kako bi se zadovoljila brzo rastuća potražnja, procjenjuje se da će biti potrebno milijun metričkih tona do 2040. godine.

Tko stoji iza projekta?

Prijelaz s fosilnih goriva krajnje je nužan, ali ovo posebno klimatsko rješenje daleko je od savršenog.

Naprotiv, iskopavanje litija moglo bi imati ozbiljne posljedice na prirodu, ali i na ljude. Riječ je o procesu koji uništava ekosustave, crpi podzemne vode i proizvodi velike količine otpada. Osim toga, tijekom proizvodnje baterija sagorijevaju se i fosilna goriva.

Projekt je u vlasništvu tvrtke Lithium Nevada, LLC, podružnice Lithium Americas Corporation (LAC), koja je financirala nedavno istraživanje, navodi Science Alert.

Tajne drevnog vulkana

Kada je drevni supervulkan erumpirao prije otprilike 16 milijuna godina, vruća tekuća magma prodrla je kroz brojne pukotine na tlu i obogatila glineno tlo litijem, tvrde stručnjaci s Lithium Nevade, Sveučilišta Oregon i novozelandskog istraživačkog instituta GNS Science.

Ovo otkriće, smatraju znanstvenici, moglo bi značajno utjecati na tržište litija na globalnoj razini, posebice u kontekstu cijena, sigurnosti opskrbe, ali i geopolitike.

No, to ima svoju cijenu.

‘Nema izgovora za uništavanje zemlje’

Mještani su zabrinuti da će projekt uzrokovati pad razine podzemne vode, a procjene zaštite okoliša Ministarstva unutarnjih poslova SAD-a ističu moguću opasnost za autohtone životinje i biljke. Posebno su ugroženi orlovi, ptice koje domorodačko stanovništvo smatra svetima.

Izgradnja rudnika na ovoj zemlji, kažu neki članovi plemena, jednaka je oskvrnjenju Pearl Harbora ili nacionalnog groblja Arlington.

“Razumijemo da svi moramo biti predani borbi protiv klimatskih promjena. Međutim, borba protiv klimatskih promjena ne može se koristiti kao još jedan izgovor za uništavanje domaće zemlje. Ne možemo zaštititi okoliš uništavajući ga”, stoji u priopćenju domorodačkog stanovništva.

PHOTOS BY: Profimedia, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.