Anakonda

Divovska anakonda pronađena mrtva: ‘Ovo je golem udar na bioraznolikost’

GREEN_300_listici_sredina

Sumnja se da je ubijena

Prije nekoliko mjeseci glavna vijest bila je pronalazak nove vrste anakonde na udaljenom području Amazone koja može narasti do 7,5 metara i težiti blizu 500 kg, čineći je najvećom i najtežom poznatom zmijom na svijetu.

Mjesec dana kasnije stigla je vijest da je zmija pronađena mrtva, a informaciju je na svom Facebook profilu podijelio nizozemski biolog Freek Vonk koji je prije samo nekoliko tjedana plivao kraj zmije.

“Čuo sam iz raznih izvora da je ubijena, iako još nema službene potvrde o uzroku smrti. Tužan sam i ljut u isto vrijeme! Kakav tužan i tragičan gubitak. I koliko moraš biti bolestan da to napraviš tako lijepoj i jedinstvenoj životinji!? Ovo je tako tužno.”, napisao je na svom profiu.

“Mogla je idućih godina imati mnoštvo potomaka. Budući da nema toliko ovih kolosalnih divovskih zmija koje plivaju uokolo, ovo je golem udar na bioraznolikost, a posebno na ovu vrstu. Ovakvo ponašanje mora biti strogo kažnjeno. Koliko sam shvatio, na mjestu gdje je pronađena već je u tijeku opsežna policijska istraga, nadajmo se da će situacija uskoro biti jasnija. U međuvremenu mogu samo biti žalostan zbog toga što ljudi uvijek iznova besciljno uništavaju prirodu. To je smrtni grijeh!” poručio je Freek.

Biolog Bryan Fry sa Sveučilišta Queensland u Australiji predvodio je tim koji je u regiji Bameno pronašao i proučio nekoliko primjeraka novootkrivene sjeverne zelene anakonde (Eunectes akayima). U njegovom timu je bio i biolog Freek Vonk.

“Na snimci je najveća anakonda koju sam ikada vidio. Debela je kao guma od auta, duga osam metara i teška preko 200 kg – s glavom velikom kao moja”, napisao je Vonk. Do sada su bila poznata četiri tipa anakonda, pri čemu najveća – zelena anakonda – obitava u tropskim dijelovima Južne Amerike poput slivova rijeka Amazona, Orinoka i Esequibo, kao i nekih manjih slivova.

Ova vrsta anakonde prilagođena je životu u vodi, nosnice i oči su im na vrhu glave, tako da mogu gledati i disati dok im je ostatak tijela potopljen. Maslinaste su boje, s velikim crnim mrljama, što im omogućuje stapanje s okolinom. I najvažnije, iako potpuno nevažno ako dohvati plijen – nisu otrovne. Hvataju plijen velikim, fleksibilnim čeljustima, a zatim ga dave i gnječe svojim snažnim tijelom prije nego što ga progutaju.

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.