Na planeti Zemlji postoje doista predivna mjesta, koja su omiljena destinacija mnogih turista. No postoje i ona mjesta koja su također predivna i posebna, zanimljiva na mnoge načine, ali vrlo opasna.
Neka su opasna zbog ekstremnih temperatura, a neka zbog opasnih divljih životinja, neka su toliko neistražena i mistična da ih je bolje zaobići. Donosimo popis od 10 najopasnijih mjesta na svijetu, kamo vas niti jedna turistička agencija ne bi baš rado odvela. Osim, naravno, ako unajme nekog Indianu Jonesa, spremnog na opasne izazove.
Otok zmija, Brazil
Otok Ilha da Queimada Grande, udaljen oko 40 km od brazilske obale, a poznat je kao Otok zmija zbog prisutnosti zlatnih šiljastih zmija, jedne od najsmrtonosnijih vrsta gmazova.
Toliko je opasno obitavati na otoku da je brazilska vlada zabranila pristup ovome području. Otrov zmija je toliko jak da se ovo mjesto smatra jednim od najopasnijih na Zemlji.
Vrata pakla, Turkmenistan
Jama Darvaza u Turkmenistanu poznata je i kao “Vrata pakla”. Područje unutar podzemne špilje, koje su geolozi zapalili 1971. godine, kako bi spriječili širenje metanskog plina, gori i danas. Vrući mulj, narančasti plamenovi i otrovni plinovi čine ovu jamu spektakularnim, ali opasnim mjestom.
Pustinja Danakil Etiopija
Danakil pustinja u Istočnoj Africi nenaseljeno je područje poznato po ekstremnim temperaturama koje često prelaze 50°C, otrovnim plinovima iz vulkana i gejzirima. Otrovni sumporni plinovi uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme. Kombinacija ekstremne vrućine i aktivne vulkanske aktivnosti čini Danakil pustinju jednim od najopasnijih područja na svijetu.
North Sentinel Island
Otok North Sentinel, dio Andamanskih otoka, naseljavaju domoroci koji ne kontaktiraju s vanjskim svijetom. Turistima je zabranjeno posjećivanje zbog nasilnosti domorodaca i njihove osjetljivosti na bolesti koje stranci mogu prenijeti. Izolacija otoka i neprijateljstvo njegovih stanovnika čine ga jednim od najopasnijih mjesta za turiste.
Nacionalni park Madidi, Bolivija
Nacionalni park Madidi smješten je uz rijeku Amazonu u Boliviji i ima površinu od oko 19,000 četvornih kilometara. Nacionalni park, ispunjen gustom šumom, ispunjen je raznovrsnom florom i faunom, a neke od tih biljnih vrsta su opasne i nisu jestive.
Šuma je puna grabežljivaca zbog čega se turistima savjetuje da ne posjećuju sami Nacionalni park. Ova je šuma jedno od najvećih zaštićenih područja na svijetu jer obuhvaća izrazito opasne životinje, ptice i biljke, što ga svrstava među najopasnija mjesta na Zemlji.
Obala kostura, Namibija
Obala kostura, koja se proteže od juga Angole do sjevera Namibije, poznata je po svojoj surovoj klimi, nedostatku hrane i vode te brojnim kostima životinja koje prekrivaju područje. Dodatna prijetnja su i gangsterske bande koje pljačkaju turiste.
Dolina smrti, Kalifornja
Dolina smrti je pustinja na granici Kalifornije i Nevade poznata po ekstremnim vrućinama. Visoke temperature do 53°C čine je jednim od najtoplijih mjesta na Zemlji. Dolina je dobila ime kada se grupa naseljenika ondje izgubila tijekom zime 1849.-1850., vjerujući da će to biti njihovo groblje. Smatra se jednim od najopasnijih mjesta zbog ekstremnih temperatura.
Ojmjakon, Rusija
Ojmjakon, malo mjesto u Rusiji, osebujno je po iznimno niskim temperaturama koje padaju i do -40°C. Ekstremna temperatura, nedostatak hrane i teški uvjeti čine ga nepodnošljivim za život. Samo oko 500 ljudi je uspjelo preživjeti i izdržati tamošnju oštru hladnoću.
Jezero Natron, Tanzanija
Jezero Natron na sjeveru Tanzanije poznato je po svojoj izuzetno neprijateljskoj prirodi. Visoke razine natrijevog karbonata čine vodu iritantnom za ljudsku kožu i oči, s pH vrijednostima ponekad većim od 12. Unatoč tome, milijuni manjih flamingosa koriste ovo jezero za gniježđenje. Jezero je jedinstveno po crveno-roza nijansama koje su nastale zbog napučenosti crvenih bakterija i cijanobakterija.
Cesta smrti, Peru – Bolivija
Cesta North Yungas poznata je još i kao Cesta smrti jer vožnja uzbrdo ili nizbrdo ovom cestom dugačkom 69 kilometara izuzetno je opasna zbog magle, klizišta, vodopada i litica visokih do 610 metara na svakom zavoju. Do 1994. godine, gotovo 300 vozača je umiralo godišnje, što opravdava nadimak ove ceste i stavlja je na popis najopasnijih mjesta u svijetu.
Cesta povezuje Peru i Boliviju na rubu amazonske prašume.