Da u Skandinaviji itekako paze na održivost u svim segmentima, svjedoči i činjenica da do 2030. godine sve crkve u švedskoj postaju ugljično neutralne, a na tom već revno rade. Cijeli je plan oko postizanja klimatske neutralnosti podijeljen na tri etape, a trenutno djeluju na drugoj.
Tri etape do postizanja cilja
Tri etape tog pristupa uključuju smanjenje emisija vozila u vlasništvu Crkve i poboljšanje energetske učinkovitosti njenih zgrada, poput hramova, nastojanje da se među svojim sljedbenicima obrazuju održive vrijednosti te borba i promicanje klimatske pravde. “Ciljevi su izazovni, ali su neophodni i uključuju značajan pomak prema tome da postanemo klimatski neutralni”, kaže za tamošnje medije Wanja Lundby-Wedin, prvi potpredsjednik crkvenog odbora. “Mapa puta u osnovi pokriva sve aktivnosti, a svatko treba dati doprinos na temelju svojih okolnosti”, dodala je.
U fokusu nije tradicija, nego novi način življenja
I dok neke zemlje možda čudi činjenica da i crkva koja je inače otporna na promjene u društvu i rijetko polazi za modernijim načinom življenja, u Švedskoj to nije ništa neobično, tvrde crkveni poglavari. Oni se naprosto prilagođavaju novoj stvarnosti i žele ažurirati svoju misiju. U svih 13 biskupija u Švedskoj do 2030. mora se provesti plan koji su objasnili i animiranim videom koje možete pogledati ovdje.
Ovo su neki od ciljeva postavljeni za drugu fazu plana. Oni pokazuju složenost i pozornost posvećenu detaljima koju nacionalna organizacija, čak i ona orijentirana na zajednicu i usluge, poput crkve, mora uzeti u obzir:
- Poslanje crkve
- Korištenje energije i zgrade
- Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora
- Putovanja i prijevoz
- Groblja, zemljišni objekti i strojevi
- Potrošnja i investicije
- Prilagodba klimi i spremnost na krizne situacije
- Gospodarenje šumama i zemljištem