cimet naslovna

Cimet može u kavu, čaj, kašu, a i na voće: Zašto su ovaj božićni začin obožavali stari Egipćani?

GREEN_300_listici_sredina

Pun zdravlja i bogat aromom

Cimet se koristi od pamtivijeka, a drevni narodi cijenili su njegovu aromu, ali i ljekovitost. Nemojte ovaj začin ograničiti samo na blagdanske kolače, možete ga konzumirati tijekom cijele godine.

Zbog začina su se u davna vremena vodili ratovi, a jedan od najtraženijih, koji je bio čak vredniji od zlata, bio je cimet. Njegova je upotreba zabilježena još 2800 godina prije nove ere, a Egipćani su ga koristili prilikom mumifikacije zbog mirisa, ali i kao lijek. I Kinezi su vjerovali u njegova ljekovita svojstva, Rimljani su ga palili pri svetim obredima, a Europljanima su ga u srednjem vijeku otkrili arapski trgovci.

cimet

Specifična aroma ovog začina oduševljavala je srednjovjekovne kuhinje, a istočni narodi njegovo su antibakterijsko djelovanje otkrili konzervirajući njime meso. 

Danas se ljekovitim smatra cejlonski cimet, dok se kineski izbjegava. Cimet se tradicionalno pokazao korisnim u liječenju mnogih tegoba kao što su artritis, gripa i prehlada te probavne smetnje i menstrualne tegobe. Danas moderna znanost otkriva sve više njegovih nevjerojatnih, za zdravlje korisnih svojstava, uključujući blokiranje upala i rasta bakterija, kao i pomoć pri regulaciji šećera u krvi.

Cimet je bogat prehrambenim vlaknima, manganom, kalcijem i željezom, a u nešto manjoj mjeri sadrži magnezij, selen, cink te vitamin C i K. Osim što mu eterična ulja daju aromatični okus, ona nose i brojne zdravstvene benefite – blagotvorno djeluju na probavni sustav, stimulirajući peristaltiku crijeva pa tako ublažavaju nadutost i bolne grčeve. Cimet je poznat i po svojim antibakterijskim i antimikotičkim svojstvima, a pokazalo se i da povoljno djeluje na razinu masti i kolesterola.

cimet

Iako ga možete konzumirati cijele godine, odličan je tijekom zimskih mjeseci jer, prema tradicionalnoj kineskoj medicine, jednako kao i đumbir, ima učinak zagrijavanje tijela.

Možete ga dodavati u kavu, čaj, smoothije, zobenu kašu, voćnim desertima i kolačima, a najbolje se sljubljuje s jabukama i šljivama.

Zobena kaša s naribanim jabukama, medom i cimetom

Doručak koji je prava blagodat za vaš organizam, poznata je zobena kaša, dopunjena ribanim jabukama, medom i cimetom. U 3 dcl zobenog mlijeka, prokuhajte šalicu (2 dcl) zobenih pahuljica. Kada dobijete kašu, naribajte po njoj pola jabuke, prelijte jabuke žličicom meda i pospite žličicom cimeta.

cimet

Topli napitak od cimeta, meda i sirovog kakaa

Osim što u šalicu tople kave možete dodati žličicu cimeta, vrlo je ukusni i zdrav topli napitak od zobenoga mlijeka, sirovog kakaa, meda i cimeta. U toplo zobeno mlijeko dodajte žličicu meda, žličicu sirovog kakaa i žličicu cimeta, i samo promiješajte. Vaš zdravi, ukusni napitak je spreman!

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.