Prašuma Amazona

Znanstvenici žele da se proglasi “crveni alarm” za Amazonu: “Šuma će umrijeti sama od sebe”

GREEN_300_listici_sredina

Najveća tropska prašuma u opasnosti

Prašuma Amazona nalazi se u velikoj opasnosti i znanstvenici glasaju ga se što prije upali "crveni alarm".

Suša i toplina uzrokovane klimatskim promjenama i drugim faktorima prijete rušenju sistema bujne Amazonske prašume u Južnoj Americi, upozorili su znanstvenici u istraživanju koje je otkrilo da bi gotovo polovina prašume mogla doći do kritične točke do 2050. godine.

“Regija je sve više izložena neviđenom stresu zbog porasta temperatura, ekstremnih suša, krčenja šuma i požara, čak i u središnjim i udaljenim dijelovima sustava”, napisali su istraživači u studiji objavljenoj u časopisu Nature.

Znanstvenici procjenjuju da će se od 10 do 47 posto trenutačnog šumskog pokrova Amazone suočiti s ovim kombiniranim stresorima do 2050. godine.

Studija predstavlja najnoviji pokušaj procjene da li – i kada – ekosustav prašume može prijeći kritičnu točku, što bi moglo biti katastrofalno s obzirom na važnost Amazone u apsorpciji velikih količina ugljičnog dioksida koji uzrokuje klimatske promjene.

“Jednom kada prijeđemo tu kritičnu točku, možda više nećemo moći ništa učiniti”, rekao je ekolog Bernardo Flores sa Sveučilišta Santa Catarina u Brazilu, glavni autor izvješća: “Šuma će umrijeti sama od sebe.”

Flores dodaje da je vrijeme da se proglasi “crveni alarm” za Amazonu, najveću tropsku prašumu na svijetu.

S porastom temperatura koji isušuje regiju, prašuma se postupno pretvara u savanu ili druge oblike degradiranih ekosustava koji su skloniji požarima, prema stručnjacima. Ova transformacija predstavlja veliku promjenu za Amazonu, gdje većina požara sada nastaje pod utjecajem stočara ili poljoprivrednika koji krče zemlju. Kako tlo postaje suše, može doći do više požara, slično kao u sušim borovim šumama na zapadu SAD-a i Kanade, prenosi Reuters.

Za svoju analizu, istraživači su promatrali šumska područja i uzeli u obzir klimatske i ljudske faktore, uključujući prošle i predviđene temperature i oborine, trendove u izgradnji šumskih cesta i status upravljanja zemljištem, poput toga je li šuma zaštićena ili je održavana od strane autohtonih skupina.

“Naša namjera bila je staviti sve dijelove slagalice na stol i pokušati razumjeti važnost svakog od njih za cijelu sliku”, rekao je Flores.

Istraživanje predstavlja najnoviji pokušaj procjene hoće li – i kada – ekosustav prašume možda prijeći kritičnu točku, što bi mogao biti katastrofalan događaj s obzirom na važnost Amazone u apsorpciji velikih količina ugljičnog dioksida iz atmosfere. Istraživači su priznali određenu nesigurnost u predviđenim ishodima, ali su rekli da je trend detaljiziran u studiji jasan – ekosustav se približava promjeni.

„Već je uništeno oko 18 posto Amazonske prašume, prema Nobreu. Ako taj broj dostigne 20-25 posto cijela bi prašuma mogla prijeći u savanu.“, rekao je klimatolog Carlos Nobre s Sveučilišta Sao Paulo u Brazilu

PHOTOS BY: Pexels.com, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.