Premda na prvu zvuči kontradiktorno, eksplozivne vulkanske erupcije i veliki požari smanjili su globalno zagrijavanje za oko petinu tijekom posljednjih osam godina, pokazuje novo istraživanje, a prenosi The Guardian.
Erupcija vulkana Calbuco na jugu Čilea 2015. godine i požari u Australiji tijekom 2019. i 2020. godine su u visoki dio atmosfere poslali ogromne količine dima i plinova koji su apsorbirali toplinu koja napušta Zemlju i reflektirali sunčevu svjetlost natrag u svemir.
Novo je istraživanje objavljeno u časopisu Geophysical Research Letters, a podatke za njega su skupljali posebni baloni koji su poslani visoko u atmosferu, i to iznad Tibeta i SAD-a.
Znanstvenici su zaključili da su ove prirodne katastrofe doista hladile Zemlju, a pri tome je bila važna i činjenica da su se one dogodile na mjestima s nižom geografskom širinom, zbog čega su se dim i plin brže širili i dulje ostajali u zraku no što bi to bio slučaj da su se nesreće događale bliže polovima.
Znanstvenici ističu i globalno zagrijavanje kontinuirano napreduje, zbog čega će se s vremenom efekt hlađenja kojeg uzrokuju eventualne buduće slične pojave osjetiti sve manje.