jakub-kapusnak-vLQzopDRSNI-unsplash

Znanstvenici će analizirati ribu zbog ispuštanja radioaktivne vode iz Fukushime

GREEN_300_listici_sredina

Veliki bunt lokalnih ribara

Uzorci će biti poslani u laboratorije u svakoj zemlji na neovisno testiranje, priopćila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).

Tim međunarodnih znanstvenika prikupio je u četvrtak uzorke ribe iz lučkog grada u blizini japanske nuklearne elektrane Fukushima. Kako navodi Reuters, cilj im je procijeniti utjecaj nedavnog ispuštanja pročišćene radioaktivne vode iz elektrane u ocean.

Riječ je o prvoj studiji UN-ovog nadzornog tijela nakon što je Japan u kolovozu ispustio radioaktivnu vodu u ocean. Potez je to koji je izazvao oštre kritike lokalnih ribara, ali i nekih zemalja. Podsjetimo, Kina je odmah zabranila uvoz ribe i svih morskih plodova iz Japana zbog straha za sigurnost hrane.

Znanstvenici iz Kine, Južne Koreje i Kanade promatrali su kolekciju uzoraka ribe isporučenih s broda u luci Hisanohama, oko 50 kilometara južno od postrojenja koje je uništeno u potresu i tsunamiju 2011. godine.

Uzorci će biti poslani u laboratorije u svakoj zemlji na neovisno testiranje, priopćila je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA).

“Japanska vlada je zatražila da to učinimo, a jedan od razloga zašto žele da to učinimo jest pokušaj jačanja povjerenja u podatke koje Japan objavljuje a koji su povezani s Fukushimom”, rekao je Paul McGinnity, istraživač pri IAEA-i koji nadgleda istraživanje.

500 olimpijskih bazena

Podsjetimo, više od milijun metričkih tona vode – dovoljno da se napuni 500 olimpijskih bazena – bilo je kontaminirano nakon katastrofe 2011. godine.

Prije ispuštanja voda se filtrira kako bi se uklonili izotopi, ostavljajući samo tricij, radioaktivni izotop vodika koji je teško odvojiti, priopćili su iz Tepcoa, operatera nekadašnjeg postrojenja. Voda se također razrjeđuje sve dok razina tricija ne padne ispod propisanih granica.

Tricij se smatra relativno bezopasnim jer njegovo zračenje nije dovoljno energično da prodre kroz ljudsku kožu; međutim, kada se proguta u razinama iznad onih u ispuštenoj vodi, može povećati rizik od raka, navodi se u članku časopisa Scientific American iz 2014. godine.

PHOTOS BY: Profimedia / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.