Vodimo vas u najveći ‘vrt Hrvatske’: Na sjeveru se krije pravo muzejsko blago

GREEN_300_listici_sredina

'I prirodne ljepote i kulturna baština'

Ovdje gotovo svaki brijeg krije komadić povijesti. Sjedinjeno pod različitim zastavama i tipovima vlasti, Međimurje se ipak ponosno vraćalo Hrvatskoj, bivajući njen štit na samom sjeveru.

Iako je ova regija poznata kao „vrt Hrvatske“ zbog brojnih prirodnih ljepota i netaknutog krajolika, između Drave i Mure krije se bogata kulturna baština. Ondje, među beskrajnim zelenim brjegovima, škripi mlin s početka 20. stoljeća, živući muzej u funkciji, do kojeg vodi vijugava pješačka staza. Riječ je o najstarijem riječnom mlinu u Europi!

A odmah pored, u drvenoj kućici s impresivnim vrtom,  smjestio se multimedijalni etnografski postav. Iako vam se na prvu može učiniti da je riječ o klasičnom muzejskom postavu koji priča jedan komad povijesti, iza ovih vrata krije se nešto potpuno drugačije i modernije.

Dok hodate ovim međimurskim muzejom, pod nogama će vam se ljeskati voda, a ribe će bježati sa svakim vašim korakom. Riječ je o jedinstvenom spoju tehnologije koji na edukativan način posjetitelje upoznaje s ovim krajem. Štoviše, ribe ovdje možete i dodirnuti, a sa svakim dodirom na ekranu će se ispisati njihova vrsta, stanište i sve pojedinosti o njima.

Iako se nalazite u Žabniku, imat ćete osjećaj da ste zakoračili u svjetski poznati muzej velegrada. Ondje uz pomoć 3D tehnologije možete upoznati mlinarski zanat, jedan od izumrlih, a koji je u nekim prošlim vremenima hranio cijelu zajednicu.

Kulturno dobro

Kako su nam kazali u muzeju, uz pomoć 3D tehnologije posjetitelji mogu doživjeti o čemu je sve posljednji murski mlinar Franc Žalar sanjario, s čime se susretao i kako je izgledao jedan njegov radni dan.

U Međimurju ozbiljno shvaćaju važnost korištenja moderne tehnologije u muzejski postav. Ne čudi stoga da čakovečka Riznica Međimurja ima 30 posto više posjetitelja u odnosu na prosjek drugih muzeja u Hrvatskoj. Smještena u fortifikaciji Starog grada Zrinskih u Čakovcu, točno ondje prošlost poprima novu dimenziju. Riječ je o ujedno zaštićenom nepokretnom kulturom dobru od nacionalnog značenja za Hrvatsku.

A potpuno je jasno i zašto – ova je utvrda bila u vlasništvu Zrinskih, neustrašivih junaka koji su branili ugarsko-hrvatska kraljevstva od prodora Osmanlija. U laganoj šetnji ovom utvrdom uvjerit ćete se u hrabar duh Međimuraca, vidjeti zmajev rep i oko, upoznati se s pričama o vješticama i vidjeti impresivne replike konjanika, vitezova i vojnika.

Komadić prošlosti

Komad prošlosti krije se i u Ekomuzeju, posebnoj vrsti muzeja koji je koncipiran kao svojevrsno putovanje kroz koje posjetitelji mogu istinski doživjeti identitet ovog kraja. Uz pomoć VR naočala možete vidjeti kako se ispire zlato na Dravi i koji su to još običaji duboko utkani u međimurski duh vrijedne zajednice. Osim toga, uz pomoć slušalica možete čuti i međimursku popevku koja je uvrštena je na UNESCO-ov popis nematerijalnih kulturnih dobara čovječanstva.

Ujedno su osmislili i zabavnu igru – uz svaki eksponat nalazi se “crna rupa“ u kojoj se krije predmet kojeg morate prepoznati uz pomoć osjetila dodira. Onaj tko pogodi svaki predmet ima mogućnost osvojiti vrijednu nagradu!

Poseban je ovdje naglasak na očuvanje kulturnog identiteta, a sa svakom novom posjetom on živi i dalje.

* Sadržaj je nastao u suradnji s Turističkom zajednicom Međimurske županije

 

PHOTOS BY: Suzana Arslani, Visit Međimurje / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.