kesteni naslovna (1)

Visoke kazne za branje kestena bez dozvole, a cijene na tržnicama nikad veće

GREEN_300_listici_sredina

Luksuz za mnoge

Kazne za prekršaj branja kestena nisu niske, može vas zadesiti kazna od 133 do 933 eura.

Omiljeni jesenski plod mnogima će ove sezone biti nedostižan. Naime, cijene na tržnicama pokazuju vrtoglave cifre, najviše do sada
Neki prodavači kilogram kestena cijene i po šest eura, što je za gotovo duplo više u usporedbi s cijenama prošle godine.

Kako je ranije izvještavao Večernji list, za 25 kuna, koliko sada otprilike iznosi mala mjerica kestena, prošle smo godine mogli kupiti veliku. Srednja je bila 20, a mala 10 kuna.

Problem je činjenica da u Hrvatskoj nema proizvodnje pitomih kestena koji bi mogli cjenovno konkurirati šumskim.

“Iako postoji tržište na kojem se prodaju sadnice kestena i marona, plantažna proizvodnja nije zaživjela jer velika ulaganja uz dug period čekanja uroda s neizvjesnim ishodom zbog brojnih rizika u rastu sadnica ne jamči ulagaču siguran povrat investicije. Kako je riječ o sezonskom urodu, potrebna su i dodatna ulaganja u preradbene kapacitete, poput proizvodnje kesten-pirea koji bi zadovoljio potrebe našeg tržišta, a potražnja nije velika“, rekao je za Jutarnji list Željko Ledinski, predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice.

Istaknuo je pri tome da značajnu ulogu u premišljanju oko ulaganja u komercijalnu sadnju kestena ima i praksa Hrvatskih šuma, koje kao javno poduzeće građanima omogućuje besplatnu berbu kestena za osobne potrebe.

Visoke kazne 

No, podsjetimo, prema hrvatskim zakonima, kesten se smatra “nedrvnim šumskim proizvodom” i podliježe Pravilniku o sakupljanju nedrvnih šumskih proizvoda i korištenju šume te šumskog zemljišta.

Stoga, ne možete samo tako prošetati šumom i napuniti svoje košare. Da biste to učinili, morate tražiti dozvolu od Hrvatskih šuma, jednako kao i za branje gljiva po šumskim površinama.

I ne možete imati jednu dozvolu za cijelu obitelj. Ako je više punoljetnih članova obitelji, svatko mora imati dozvolu ako količina koju zajedno prikupe prelazi dopuštenih 10 kilograma. Naravno, kestene ne smijete niti prodavati jer je dozvola izdana samo za osobne upotrebe. Dopuštena količina koju uberete kada dobijete dozvolu ne smije prijeći 10 kilograma.

Druga pravila za komercijalne svrhe

Kazne za prekršaj branja kestena nisu niske, može vas zadesiti kazna od 133 do 933 eura. No dobra je vijest da dobivanje dozvole nije komplicirano, a možete je zatražiti na službenoj stranici Hrvatskih šuma i vrijedi do 31. prosinca ove godine.

No, ako se plodovi skupljaju u komercijalne svrhe, pravila su drukčija. Tada treba sklopiti ugovor s Podružnicom HŠ-a, a na račun valja uplatiti 0,27 eura po kilogramu kestena.

Dakle, ako čak i platite kilogram kestena 27 eurocenti, isplati ih se dovesti u bilo kakvu slastičarnicu koja će to platiti daleko više. Ali znatno manje nego na tržnici, piše Jutarnji.

 

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.