S porastom temperature pojavljuju se nove vrtače na području poznatom i kao “vrata u podzemni svijet”. Riječ je o sibirskom krateru Batagaika, smještenom oko 660 km sjeveroistočno od glavnog grada regije Jakutsk.
Istraživači su ranije izvijestili da se ova anomalija širi velikom brzinom, otkrivajući pritom i do 200.000 godina stare povijesne “klimatske zapise”. Vrtače su otkrile i brojne lešine, ali i prastare ostatke cijelih šuma.
Sada je Ruptly.tv spustio dron u srce anomalije, pokazujući iz prve ruke razmjere ovog fenomena.
POGLEDAJTE VIDEO:
Širi se 10 metara godišnje
Kako navodi Science Alert, depresija je dugačka otprilike jedan kilometar i duboka 100 metara. Pri tome, istraživanje iz 2016. godine sugerira da se anomalija širi u prosjeku 10 metara godišnje.
Zemlja je prvi put počela tonuti 60-ih godina nakon što je okolna šuma iskrčena i permafrost se počeo topiti. Sada krater nastavlja rasti kako se materijal na dnu topi, a veći dio permafrosta koji se nalazi ispod postaje izložen zraku.

“Krater će vjerojatno pojesti cijelu padinu prije nego što stane”, rekla je geografkinja Mary Edwards sa Sveučilišta Southampton za NASA-in Earth Observatory.ž
Priprema za budućnost
Ovo područje predstavlja opasnost za lokalno stanovništvo, a postoji i zabrinutost da će, kako se rupa bude širila, otkriti velike količine ugljika koje su ondje bile “zaključane” tisućama godina.
Nadalje, studija objavljena u veljači 2017. u časopisu Quaternary Research, pokazala je da bi slojevi izloženi krateru sada mogli otkriti 200.000 godina klimatskih podataka.
Ondje bi se mogli pronaći drevni uzorci peludi pa čak i ostatci izumrlih životinja.
Nadajmo se da bi nam mogućnost boljeg razumijevanja klimatskih promjena u prošlosti našeg planeta mogla pomoći da se bolje pripremimo za ono što tek dolazi, tvrde znanstvenici.