wabi sabi naslovna

Uredite svoj dom na održiv način: Naši dizajneri objašnjavaju tajne minimalističkog Wabi Sabi stila

GREEN_300_listici_sredina

Manje je više

Minimalistički uređen dom, namještajem koji traje generacijama, naravno, od prirodnih materijala, izbjegavanje gomilanja nepotrebnih stvari... obilježja su estetike Wabi Sabi-ja, iza kojeg stoji mudrost zen-budističke filozofije.

Iako je vizualno ono što prvo detektiramo ako govorimo o dizajnu interijera, prepoznatljivi i bezvremenski stilovi gotovo uvijek u sebi nose dublju filozofiju i principe kojima su vođeni. Takav je slučaj sa skandinavskim stilom, popularnom japandi fuzijom, ali i Wabi Sabi dizajnom za kojeg možemo reći da je nedavno postao dio mainstreama. Zato smo odlučili istražiti što je uopće Wabi Sabi, je li trendi ili bezvremenska estetika i kako ga postići u vlastitom domu.

Za početak povijesno gledano, Wabi Sabi vuče korijene iz Zen budizma, dok se kao japanska filozofija formira u 15. i 16. stoljeću. Skovan je od dvaju pojmova koji se međusobno značenjski nadopunjuju. Pojednostavljeno, Wabi označava ljepotu u jednostavnosti, a Sabi slavljenje prolaznosti i zuba vremena.

“Najjednostavnije opisano, Wabi Sabi je pristup koji cijeni sklad između prirodnih elemenata, naglašava jednostavnost, nepravilnosti i prolaznost vremena. Umjesto da teži savršenstvu, naglašava se ljepota u onome što je autentično i prolazno”, objašnjava arhitektica Tina Biloglav.

Wabi Sabi i minimalizam

Upotreba prirodnih materijala, jednostavnih i pročišćenih linija, umirujućih palete nerijetko ovu estetsku filozofiju dovodi u vezu s minimalizmom. No, postoji razlika, dizajner Mario Prizmić Vurdelja, koji stoji iza brend Soba.hr, opisuje Wabi Sabi kao minimalizam s dušom. Za razliku od minimalizma, Wabi Sabi njeguje nesavršenosti i tragove vremena. U tom smislu ova estetika ima određeni sentiment naslijeđenog komada namještaja i autentične priče iza njega koja je mnogo važnija od same vizualne estetike.

Kako izgleda Wabi Sabi interijer?

U aktualnim interijerima Wabi Sabi se odnosi na upotrebu prirodnih materijala, najzastupljeniji su drvo i kamen. Komadi su u pravilu minimalističkog ili bezvremenskog dizajna, a posebno je naglašena tekstura. Specifičnost Wabi Sabi interijera su elementi na kojima je vidljiv zub vremena, poput starih komada namještaja ili zidova s vidljivim tragovima starenja. Riječ o bezvremenskoj filozofiji koja zbog svojih principa ne podliježe trendovima, slažu se naši sugovornici.

Istinska filozofija održivosti

“Održivost je često povezana s Wabi Sabi filozofijom, jer se naglašava prirodna ljepota materijala, produženi vijek trajanja predmeta te smanjenje potrebe za stalnom promjenom i kupovanjem novih stvari. U perspektivi mog vlastitog brenda on se osjeti kroz upotrebu prirodnih materijala kao što su drvo i kamen, a u interijerima volim nekad zadržati određeni stari predmet kako bi cijelom interijeru dao dubinu i stav”, kaže Tina.

Mario pojašnjava kako se Wabi Sabi estetika istinski uklapa u koncept održivosti. Nesavršenosti i tragovi upotrebe podrazumijevaju trajnost predmeta, što znači da kupujemo rjeđe i pomnije razmišljamo o materijalima i podrijetlu predmeta. Brendovi i kupci koji njeguju ovu estetiku vode računa ne samo o kvaliteti proizvoda koji vide ispred sebe, već o kvaliteti cijelog procesa – odakle dolazi sirovina, na koji način se obrađuje i što se s njom na kraju događa. Osim toga ovaj stil podrazumijeva nasljeđivanje i dugogodišnje korištenje pojedinih predmeta.

Kako postići ovakav izgled?

“Ako želite postići ovaj stil u vlastitom domu orijentirajte se na kvalitetu i na neki način kupujte za buduće generacije”, kaže Mario. Uz to, gomilanje nikako nije u skladu s Wabi Sabi filozofijom. Ona podrazumijeva da imate samo jednu fotelju u kojoj čitate knjigu, karikira. Važno je da traje.

U vlastitom domu je Wabi Sabi stil najlakše postići korištenjem prirodnih materijala te fokusom na jednostavnost. Važno je naglasiti autentičnost i ljepotu u jednostavnosti. Neutralne i zemljane boje za zidove te naglašavanje nesavršenosti (kao što su vidljivi tragovi vremena na zidovima) prostoru će dati lakoću, a upotrebom biljaka ćemo se dodatno približiti Wabi Sabi filozofiji.

“Na kraju, moja estetika se ne uklapa u wabi sabi interijere, već težim malo hrabrijim interijerima ali podržavam upotrebu prirodnih materijala te davanje novog sjaja nekim starim predmetima. Na kraju krajeva, jedna Bernardijeva stolica bi se super uklopila u moj stan”, zaključuje Tina.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.