Upoznajte se s blagodatima jabučnog octa s ovim jednostavnim receptom

Recept od ostataka

Za jabuke se često govori kako spadaju u najzdravije voće na svijetu, a jabučni ocat se smatra jednim od najljekovitijih napitaka. To dokazuje i njegova tisućljetna upotreba. Uvjerite se sami...

Smatra se da se jabučni otac koristio u liječenju barem 10.000 godina, a sam otac medicine Hipokrat ga je propisivao kao lijek. Odavno se ovaj ocat koristi i kao tonik, konzervans, za dezinfekciju, mršavljenje, te je poznat po mnogim zdravstvenim benefitima. Jabučni ocat u sastavu ima 19 od 22 važna minerala za rast, obnavljanje i održavanje organizma poput magnezija, kalcija, kalija, natrija, fosfora i željeza. Sadrži vitamine C, E, A, B1, B2, B6, beta-karoten, bioflavonoide, pektin, jabučnu i octenu kiselinu. Da biste napravili vlastiti jabučni ocat potrebno vam je zapravo zaista malo. Sve što trebate je odvojiti više od nekoliko kora od jabuka, malo zaslađene vode i malo vremena da se razvije. I stvarno je tako jednostavno.

Proces izrade

Stavite ostatke jabuke u staklenku s ušećerenom vodom, pokrijte krpom i ne zaboravite je dobro promiješati svaki dan. Ovo je važan dio, jer ćete miješanjem potaknuti oksigenaciju koja se sviđa octenokiselinskim bakterijama. To je ono što će vašu mješavinu učiniti alkoholnom, te ju zauzvrat pretvoriti u ocat, kao i spriječiti da se kvasac ili plijesan talože na površini.
Kada vam se čini da je tekućina upila sve što je mogla iz same jabuke, otprilike nakon tjedan ili dva, procijedite je, a zatim pustite da se smjesa razvije u ocat. Neka ocat bude izložen zraku i nastavite ga miješati svaki dan, a ocat će vam početi jako mirisati i postajati kiseliji. Ovo je fermentacija na djelu!
Pričekajte još nekoliko tjedana prije nego napunite bocu. Primijetit ćete da dok vaš ocat fermentira, polako dobiva mjehuriće odnosno postaje gaziran te ako ga prerano poklopite, riskirate gaziranu eksploziju koja nije baš tako fora. Kada ocat na kraju svega prebacite u bocu i začepite, takav će vam trajati jako dugo.

Što vam sve treba:

  • Jabučne kore i/li jezgre
  • Šećer (1 žlica na jednu šalicu vode)
  • Filtrirana voda
  • Staklena tegla velikog otvora

Upute:

  • Staklenu posudu do polovice napunite koricama i jezgrama jabuka.
  • Miješajte šećer u vodi dok se uglavnom ne otopi i prelijte ostatke jabuke dok se potpuno ne pokriju. (Ostavite nekoliko centimetara prostora na vrhu staklenke.)
  • Pokrijte staklenku labavo s kuhinjskom krpom i stavite na toplo i tamno mjesto.
  • Promiješajte svaki dan.
  • Nakon što prođu dva tjedna, iscijedite ostatke tekućine a procijeđenu tekućinu ostavite sa strane još 2-4 tjedna.

Znat ćete da je vaš jabučni ocat gotov jednom kad bude imao nepogrešiv miris i okus octa. Ako okus nije još sasvim kako želite da bude, jednostavno ostavite da još malo odstoji.
Jednom kada ste zadovoljni okusom octa, spremite ga u bocu i začepite, te čuvajte koliko god želite. Jabučni ocat je vrlo kiseo i ima antimikrobna svojstva koja ga čine samoodrživim. Iako tehnički nikad ne ističe preporučuje se da se iskoristi u roku dvije godine, a čuvanje na hladnom i tamnom mjestu pomaže u očuvanju njegove kvalitete.
Ocat se može koristiti na razne načine – probajte ga u preljevima za salate, upotrijebite ga za aromatiziranje raznih jela i koristite umjesto soka od limuna ili limete. Korištenje octa također je super eko način čišćenja kuće!

PHOTOS BY: Pexels, Unsplash, Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.