Prije gotovo osam godina, 193 države svijeta i Europska unija potpisale su Pariški sporazum, trenutno najvažniji dokument vezan za klimatske promjene, kojem je cilj ograničiti globalno zatopljenje.
Trenutno je u tijeku revizija Ujedinjenih naroda koja ima namjeru vidjeti gdje smo danas s tim ciljevima te kakav je kolektivni napredak zemalja potpisnica. Dvogodišnji proces ovog pregleda počeo je prošle godine, a u planu Pariškog sporazuma je da se on provodi svakih pet godina, javlja Euronews.
Prilagodba novim klimatskim uvjetima
UN-ov globalni pregled ocijenit će koje akcije treba poduzeti kako bi se postigli ciljevi Pariškog sporazuma, a on ima i mehanizme koji omogućavaju da akcije posvećene smanjenju utjecaja klimatskih promjena ‘u hodu’ postanu i ambicioznije.
UN tako trenutno radi na analizama individualnih strategija svake zemlje potpisnice. Osim toga, prikupljaju i podatke kao što su planovi prilagodbe novim klimatskim uvjetima, financiranje tih prilagodbi te znanstveni izvještaji i analize promjena.
Sve ove podatke analiziraju stručnjaci i delegati država, a potom ih sažimaju u niz izvještaja.
Saznanja koja se utvrde bit će korištena kako bi pomogla državama da ocijene i ojačaju svoje djelovanje, a o njima će se razgovarati i na COP28 klimatskom summitu u studenom.