Kako je obuća načinjena od više materijala koji se teško razdvajaju poput poliestera, pjene i kože, vrlo se teško reciklira. No tehnologija brzo napreduje i usavršava se, a to pokazuje i primjer francuske tvrtke Cetia koja je osmislila robota koji uklanja đonove s obuće.
Odjeća i obuća tijekom recikliranja često se pretvaraju u kućni namještaj ili bitumen, koji se može koristiti za stvari poput cestovnih površina i krovnih obloga jer je teško odvojiti spojene komponente od mješanih materijala.
Stroj tvrtke Cetia koristi infracrvenu tehnologiju kako bi prepoznao boju i sastav tkanine, a sortirani odjevni predmeti prolaze kroz stroj koji odvaja prvo tvrde dijelove, poput patentnih zatvarača i dugmadi, od tkanine. Potom sljedeći stroj za lasersko rezanje osigurava da tkanina ne bude oštećena prilikom odvajanja od ostalih komponenti, a stroj koji pokreće umjetna inteligencija može razlikovati džep od ovratnika ili rukav od donjeg dijela hlača.
Da bi olakšali recikliranje, neki brendovi razmišljaju već od faze dizajna o broju korištenih materijala, i elemenata koje je teško odvojiti kod recikliranja, i to postaje trend razvoja tekstilne industrije. Nova tehnologija za recikliranje odjeće i obuće iznimno je skupa pa tvrtka ovaj projet razvija djelomično uz financijsku podršku tekstilnih brendova, a djelomično iz fonda regije Nouvelle-Aquitaine, u kojoj posluje.