Uz automobile, zrakoplove i proizvodnju plastike, jedan od velikih zagađivača okoliša je i industrija građevine. Gotovo 40 posto godišnjih globalnih emisija CO2 pripisuje se upravo građevini, navodi Međunarodna agencija za energiju (IEA). Od toga je 11 posto vezano za proizvodnju građevinskih materijala, poput čelika, stakla i cementa.
Iz toga razloga arhitekti aktivno rade na osmišljavanju načina kako tu industriju napraviti održivijom. Odgovor su pronašli u – gljivama.
Naime, arhitekti su stvorili male kockice od gljiva koje bi mogle pomoći u smanjenju ugljičnog otiska u građevini.
Kompostirajući građevinski materijal
Upotreba micelija kao građevinskog materijala nije potpuno novi koncept. Naprotiv, miceliji se koristi za izradu održive ambalaže od 2007. godine. Osim toga, 2014. godine u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku premijerno je prikazana arhitektonska instalacija napravljena od poljoprivrednog otpada i micelija. Riječ je o instalaciji koja najbolje pokazuje da, kada se zajedno upakiraju u kalup, brzorastuće gljive hrane se otpadom, a organske cigle tako postaju čvrste.
Od tada su brojni arhitekti istraživali potencijal ovog intrigantnog materijala – uključujući kako ga iskoristiti kao živi, samoodrživi i kompostirajući građevinski materijal.
Ranije ove godine, NASA se čak udružila s arhitektima iz SAD-a kako bi istražili potencijal izgradnje novih bio-staništa, domova napravljenih od živih organizama, poput gljiva; u svemiru!
‘Kao Lego kockice’
Nedavno je londonska istraživačka i dizajnerska kolaboracija “PLP Labs” predstavila modularne građevne blokove uzgojene iz micelija. Riječ je materijalu koji se izrađuje uz pomoć 3D ispisa.
“Od micelija možete napraviti bilo koji oblik koji želite, ali smatrali smo da je važno napraviti objekte koji se mogu sastavljati i rastavljati na različite načine, gotovo kao Lego kockice”, kazao je suosnivač Ron Bakker, a prenosi Euronews.
Proizvodi koji sadrže micelij nisu samo obnovljivi i biorazgradivi, već su i lagani, izvrsni u izolaciji i imaju visoku otpornost na vatru.
Održivija budućnost
“Mogli bismo koristiti micelij za izradu građevinskih materijala, za izradu ploča za oblaganje, za izradu akustične apsorpcije, za izradu rasvjetnih tijela, za izradu elemenata koji su u osnovi napravljeni od otpada i iz prirode, a koji nikada ne ostavljaju otpad u prirodi”, objasnio je Ron.
Spomenuti tim sada istražuje kako uzgojiti micelij u jače strukture koje mogu podnijeti težinu na isti način kao cigle. Također istražuju mogućnost kompleta za uzgoj kod kuće koji bi se mogli koristiti za stvaranje prilagođenih struktura.
Ovakav napredak, zajedno s inovativnom upotrebom materijala poput gljiva, mogao bi nam pomoći u izgradnji bolje budućnosti.