rijeka na

U 2024. novi model gospodarenja otpadom u Rijeci: Svako kućanstvo ima svoj spremnik s barkodom

GREEN_300_listici_sredina

Razdvajanje i recikliranje

Od siječnja 2024. Grad Rijeka kreće s novim modelom gospodarenja otpadom prema kojem će svako kućanstvo dobiti vlastiti spremnik te će moći kontrolirati i otpad, ali i troškove.

Od početka 2024. za građane Rijeke dolaze promjene kad je riječ o prikupljanju komunalnog otpada. Kako se objavljuje na službenim stranicama Grada Rijeke, započinje individualizirani sustav prikupljanja koji će se uvoditi sukcesivno po mjesnim odborima.

Naime, KD Čistoća već u siječnju planira implementirati novi sustav na području pet mjesnih odbora: MO Draga, MO Svilno, MO Pašac, MO Orehovica i MO Sveti Kuzam, a u veljači 2024. godine u naredna 4 mjesna odbora, i to u MO Srdoči, MO Pehlin, MO Grbci i MO Gornji Zamet.

Kako je naglasio gradonačelnik Marko Filipović, sustav individualnog prikupljanja otpada koji na riječkom području uvodi Komunalno društvo Čistoća, a dosad je uveden u Bakaru, Kastavu, Kraljevici te općinama Klani, Viškovu, Čavle, Jelenju, Kostrenu.

otpad

Riječ je o gospodarenju otpadom gdje građani imaju kontrolu nad vlastitim otpadom tako što će svako kućanstvo imati zasebne spremnike za otpad. Kako objašnjavaju iz Grada Rijeke, prednosti ovog novog sustava su višestruke – poticanje primarne selekcije otpada, odvajanje onog dijela otpada koji se kasnije može reciklirati te smanjivanje onoga neiskoristivoga. S druge strane, svaki građanin moći će kontrolirati svoje troškove – što više izdvoji frakcija koje se dalje mogu koristiti u reciklaži, to će imati i manji račun, jer se naplaćuje samo otpad i zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada, dok su odvoz otpadnog papira te plastike, metala i višeslojne ambalaže besplatni.

Svi spremnici bit će označeni barkodom i na taj način uključeni u informatički sustav i pripojeni u evidenciju svakog korisnika. Prilikom pražnjenja spremnici se elektronički identificiraju, registrira se šifra korisnika, volumen i broj pražnjenja te se podaci pritom šalju u sustav.

Također, otpad će prikupljati u nadzemnim spremnicima velikih kapaciteta od 2 do 4 m3, a bit će zaštićeni od neovlaštenog korištenja, vatrootporni su te zaštićeni od prevrtanja i vremenskih nepogoda, kao i širenja neugodnih mirisa. Korisnici će ove spremnike koristiti pomoću kartice ili ključa, a korisnik će moći pratiti i količinu spremljenog otpada.

PHOTOS BY: Pexels/Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.