Lokalno stanovništvo jedne od najpoželjnijih europskih turističkih destinacija, Tenerifa, očito više nije prijateljski nastrojeno prema turistima. Unatrag nekoliko mjeseci sve češće su poruke poput – “Turisti, idite kući”, “Moja bijeda, vaš raj” i “Prosječna plaća na Kanarskim otocima je 1.200” – koje lokalci ostavljaju po zidovima Palm-Mara, poznatoga turističkog mjesta na Tenerifima. Turizam, koji se donedavno smatrao životnom snagom i izvorom prihoda na Kanarima, posebno na jugu Tenerifa, postao je sve aktualnija tema, a stanovnici upozoravaju da su turistička središta “na rubu kolapsa”.
Nestašica vode i uništavanje okoliša
Jedna od boljki koje muče stanovništvo je i problem s vodom, a sredinom ožujka proglašeno je i izvanredno stanje. Iako nestašica vode nema izravne veze s turistima, napominje se kako neka turistička područja na otocima troše šest puta više vode nego stambena područja, što stvara pritisak na zalihe vode potrebne za piće i poljoprivredu.
Mještani također optužuju turiste za ekološku štetu, prenapučenost, redovite dugotrajne prometne gužve i izlijevanje kanalizacije, a pripisuju im i uništavanje plaža te prirodnih područja jer se zbog potražnje smještaja gradi sve više novih objekata. Dio lokalnog stanovništva inzistira na uvođenju “eko-poreza” kako bi se nadoknadila šteta koju je masovni turizam nanio okolišu.
Zbog iznajmljivanja turistima, cijena stambenog smještaja je poskupjela, a nove cijene su nepristupačne lokalnom stanovništvu, što dovodi do novih socijalnih problema, kao što je porast beskućnika.