Dva vulkana, definirana kao supervulkani, smještena u Italiji i Kaliforniji, već su dugo bila neaktivna, ali u posljednjih nekoliko mjeseci seizmolozi primjećuju učestalije podrhtavanje tla u njihovom okruženju. Iako kažu da nema trenutne opasnosti od erupcije, kako izvještava NBC News, ova seizmička aktivnost mogla bi biti znak da se vulkani bude.
Jedan od ovih supervulkana je Campi Flegrei, u Pozzuoliju, nedaleko od Napulja u Italiji. Područje je protekla tri mjeseca doživjelo više od 2500 potresa. Ovako učestali potresi dio su fenomena postupnog uzdizanja ili spuštanja dijela zemljine površine uzrokovanih aktivnošću unutar vulkana. Campi Flegrei posljednji put je eruptirao u 16. stoljeću, kada je uništio cijelo selo i oblikovao vulkanski konus danas nazvan Mount Nuovo.
Drugi kritični vulkan je Long Valley Caldera u istočnoj Kaliforniji, koji je posljednji put eruptirao prije otprilike 100.000 godina. U 1970-ima je došlo do cijelog niza potresa na ovome području, ali, kako piše Science Alert, znanstvenike to ne zabrinjava jer podaci ukazuju na to da se magma ispod ovoga vulkana zapravo hladi. No, prema mišljenju Ettore Biondi, znanstvenice s Kalifornijskog instituta za tehnologiju, to ne znači da ne može doći do slabijih erupcija.
Ima li razloga za brigu?
Kada se vulkan etiketira kao supervulkan to znači da je imao barem jednu razornu erupciju u prošlosti, ali to ne znači da će se isti intenzitet erupcije dogoditi i u budućnosti. U svijetu postoji oko 20 supervulkana, a jedan od najpoznatijih je Yellowstone. Danas je samo popularna turistička atrakcija, unatoč čestim potresima. “Morate provesti puno vremena proučavajući vulkanski sustav i promatrati ga kako biste razumjeli što je normalno kod određenoga vulkana, i onda biti u mogućnosti prepoznati kada nešto postane nenormalno”, rekao je Michael Poland, geofizičar u Uredu za geološka istraživanja SAD-a, za NBC News.
U Campi Flegrei, kao u Yellowstoneu i drugim supervulkanima svijeta, vjerojatnost katastrofalne erupcije je niska, ali nije isključena pa iz toga razloga uvijek postoje mjere opreza te se budno promatra njihova aktivnost. Michael Polan objašnjava kako su vulkani slični ljudima te imaju svoju osobnost i svaki je drukčiji, stoga kada na području supervulkana postoje naselja, kao što je riječ o okolici Napulja, odgovorno je imati i plan evakuacije kako bi se brzo zbrinulo stanovništvo, a primjer dobre prakse je I promptna reakcija kod trenurno aktivnog vulkana na Islandu.