Klimatska anksioznost odnosi se na uznemirujuće osjećaje povezane s utjecajima klimatskih promjena, poput osjećaja nesigurnosti, nedostatka kontrole i brige o dobrobiti ili sigurnosti.
U kritičnim slučajevima, klimatska anksioznost može ometati svakodnevno funkcioniranje, a pacijenti se osjećaju otuđeno od svoje okoline. Profesorica Caroline Hickman, istraživačica klimatske anksioznosti, ističe da se suočavamo s izazovom jer ne znamo točno kako postupiti s ovom vrstom anksioznosti.
Nedavne studije, uključujući istraživanje koje je obuhvatilo 10.000 djece i mladih u 10 zemalja, pokazuju zabrinjavajuće brojke – 59 % njih izrazilo je veliku zabrinutost zbog klimatskih promjena, dok je više od 45 % navelo negativne učinke na svakodnevni život. Mentalni zdravstveni stručnjaci svjedoče o povećanoj potražnji od strane pacijenata koji tvrde da klimatske promjene značajno utječu na njihovo mentalno zdravlje, piše Bloomberg.
Istraživanje je pokazalo da je klimatska anksioznost često povezana s drugim mentalnim poremećajima, otežavajući analizu samostalno
Međutim, stručnjaci prepoznaju potrebu za novim pristupom. Učestalo izbijanje klimatske anksioznosti često se događa kada su klimatske promjene u vijestima, oko UN-ovih klimatskih konferencija ili nakon značajnih vremenskih događaja. Hickman opaža da su znanstvenici koji rade na klimatskim pitanjima bili među prvima koji su doživjeli ovu vrstu anksioznosti, a ti se problemi i dalje javljaju.
Anksioznost uzrokovana klimatskim promjenama često je povezana s dilemama u svakodnevnom životu, poput odluke o rađanju djece, gdje živjeti ili što raditi. Terapeuti priznaju da klimatska anksioznost ne ulazi jednostavno u tradicionalno razumijevanje mentalnog zdravlja jer je kriza multifaktorijalna.
Različite emocije, poput tuge, ljutnje, srama, gubitka, krivnje, beznadnosti i umora, mogu proizaći iz ovog tipa anksioznosti, a ovo su neki savjeti koji mogu pomoći:
Fokusirajte se na ono što možete kontrolirati, poput sudjelovanja u inicijativama ili razvijanja održivih navika.
Prakticirajte suosjećanje prema sebi i drugima, dajući si prostora za suočavanje s bolnim emocijama na nenadmašan način.
Povremeno se udaljite od vijesti o klimatskim promjenama kako biste sačuvali mentalno zdravlje.
Zapamtite da niste sami te potražiti podršku zajednice kako biste osnažili nadu za budućnost.
Razgovarajte s nekim o svojim osjećajima, bilo prijateljem, članom obitelji ili stručnjakom za mentalno zdravlje, ako anksioznost počne utjecati na svakodnevni život.