nebo naslovna

Što možete vidjeti na nebu u kolovozu? Suze sv. Lovre samo su jedan od fenomena

GREEN_300_listici_sredina

Dubina svemira

U kolovozu na večernjem nebu možete vidjeti mnoštvo zvijezda i svjedočiti raznim astronomskim fenomenima. Samo se na određene datume pozicionirajte pod nebeskim svodom i uživajte!

Kolovoz je idealan mjesec za promatranje neba i zvijezda jer možete svjedočiti raznim astronomskim fenomenima. Osim rijetke pojave plavog supermjeseca, možda ćete vidjeti kišu meteora i čak Mliječni put u svom punom sjaju.

Supermjesec 1. kolovoza

Puni mjesec u kolovozu, poznat pod nazivom Plavi mjesec ili Supermjesec, a ako ga slučajno propustite, možete ga opet vidjeti 30. kolovoza!

Supermjesec

Puni mjesec u kolovozu također je drugi od četiri supermjeseca u 2023. godini – naime, nalazi se najbliže Zemlji pa izgleda 30% svjetlije i 14% veće nego inače.

Kiša meteora, 13. kolovoza

Kiša meteora trebala bi se vidjeti od 17. srpnja do 24. kolovoza, a vrhunac doseže 13. kolovoza. U Hrvatskoj ovaj nebeski fenomen poznat je pod nazivom Suze sv. Lovre, a za razliku od 2022. godine, kada je puni Mjesec pokvario pogled, ove će godine Mjesec biti u bljeđoj fazi.

Ova kiša meteora, ponekad s čak 60 do 200 zvijezda padalica na sat, nastaje kad Zemlja prolazi kroz ostatke kometa Swift-Tuttle. Ovaj periodični komet širok je 15-ak kilometara i završava putanju oko Sunca svakih 133 godine. Svaki put kad se vraća u Sunčev sustav, približava se Zemlji i Mjesecu, a  astronomi uvjeravaju da ne predstavlja prijetnju barem sljedećih 2000 godina.

Mladi Mjesec donosi tamno nebo 16. kolovoza

Ako vam loše vrijeme pokvari promatranje Suza sv. Lovre, mladi Mjesec, koji je na nebu 16. kolovoza,  omogućit će vam duže promatranje preostalih zvijezda padalica. Ovo je također idealno vrijeme za izvlačenje teleskopa i pretraživanje neba u potrazi za galaksijama i savršeno vrijeme za promatranje Mliječne staze.

mliječna staza

Mliječna staza vidljiva cijeli kolovoz

Prema portalu Forbes, Mliječna staza najbolje se vidi između nekoliko dana nakon Mladog Mjeseca. Do sredine kolovoza, Mliječna staza bit će vidljiva oko 22 sata, a bit će izravno iznad nas oko ponoći.

Procjenjuje se da trake koje proizlaze iz središta Mliječne staze sadrže dodatnih 100-400 milijardi zvijezda.

Saturnov je sjaj najjači 26. i 27. kolovoza

Noć 26. i 27. kolovoza, Saturn će biti najbliže Zemlji ove godine, a time će biti i najvidljiviji. Ovaj godišnji nebeski fenomen zvan opozicija događa se kada brža putanja Zemlje stavlja ovaj planet izravno između nas i Sunca. Još bolje, Saturn ćete moći promatrati cijelu noć jer će se pojaviti nakon zalaska sunca i otići na zapad neposredno nakon izlaska sunca. Da biste ga pronašli, prvo potražite Jupiter (koji je u ovom dijelu godine najsjajniji objekt na noćnom nebu). Saturn će biti s desne strane i malo više.

Divite se rijetkom super Supermjesecu 30. kolovoza

Drugi puni mjesec u kolovozu, poznat kao Plavi mjesec ili Supermjesec, također je najveći i najsvjetliji supermjesec u 2023. godini! Izlazi u večernjim satima 30. kolovoza, a bit će udaljen oko 357 343,56 kilometara udaljen od Zemlje, gotovo 27 358,84 kilometara bliže nego što je uobičajeno.

Plavi mjesec, događa se otprilike svake dvije i pol godine, međutim, super plavi mjesec je mnogo rjeđi događaj, posljednji se dogodio 2009. godine, a sljedeći je zakazan za kolovoz 2032.

Tijekom cijele godine potražite Zemljinu sjenu  

Jeste li se ikada zapitali što uzrokuje prekrasne trake u bojama pri zalasku sunca? Tamnoplava traka, koja se proteže 180 stupnjeva duž horizonta, zapravo je Zemljina sjena. Zlatno-crveni dio, nadimkom “Pojas Venere”, Zemljina je gornja atmosfera koju osvjetljava zalazeće ili izlazeće sunce.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.