Solarna energija je idealna u borbi protiv ljetnih vrućina jer je sunčevo zračenje najjače u najtoplijem dijelu dana, kada je potražnja za električnom energijom radi rashlađivanja na najvišoj točki. No što se događa? Upravo tada, i proizvodnja solarne energije je na najvišoj točki.
“Vrlo značajan rast solarne energije zapravo kompenzira najvišu njezinu potrošnju klimatizacijom”, rekao je Kristian Ruby, voditelj Udruženja elektroenergetske industrije Eurelectric, govoreći o situaciji u Španjolskoj.
Španjolska i Grčka među zemljama su koje su postavile mnogo više solarnih panela zbog rekordno visokih cijena energenata tijekom prošle godine, kako izvještava agencija Reuters.
Španjolska je prošle godine dodala rekordnih 4,5 gigavata solarnog fotovoltaičnog kapaciteta, što je rezultiralo većom proizvodnjom solarne energije u srpnju nego u bilo kojem mjesecu do sada, a podaci pokazuju da je solarna energija osigurala gotovo 24% električne energije u ovoj zemlji.
No niti Italija ne zaostaje. Kada su u srpnju skočile temperature, na Siciliji je gotovo polovina potražnje bila je pokrivena solarnom energijom, a samim tim je i proizvodnja solarne energije na Siciliji bila dvostruko veća nego u istome mjesecu 2022. godine.
U Ateni je operator elektroenergetske mreže IPTO izjavio da su požari oštetili dijelove elektroenergetske mreže, ali je pojačana proizvodnja solarne energije uspjela zadovoljiti potražnju.
Prema izvješću njihova operatora elektroenergetske mreže IPTO-a. tijekom vrhunca potražnje za električnom energijom ove godine u Grčkoj, također u srpnju, solarni fotovoltaični sustavi pokrivali su 3,5 GW ukupne potražnje od 10,35 GW
Čak i u hladnijim i manje sunčanim zapadnim zemljama poput Belgije, solarna energija je pokrila više od 100% dodatne potrebne energije tijekom srednjih temperaturnih skokova, kada je potražnja za energijom bila veća.