Kada iz svoje svakodnevice izbacujemo plastiku, konzervanse ili sav nepotrebni otpad, treba znati kako i na koji način pravilno uskladištiti suhu hranu. Brašno, gris, sol, začini, tjestenina, suho voće, kava, i mnoge druge nezaobilazne namirnice u našim smočnicama pravi su mamac plijesni, moljaca i drugih štetočina ako ih pažljivo i odgovorno ne skladištimo. Ovi savjeti uvelike će vam olakšati život ako neprestano vodite bitku s nepotrebnim “gostima” u vašoj smočnici.
Kupujte hrane onoliko koliko vam je potrebno
Prvo i osnovno pravilo. Nema potrebe za gomilanjem hrane u smočnici, ako nju kupujete po principu refilla jer je izgledno da bi vam se u nju mogli uvuči moljci, već kupujte suhu hranu u količinama koje su dovoljno male da se potroši u kratkom vremenskom razdoblju (otprilike dva do četiri mjeseca).
Označavajte datume
Kako biste znali što ste kupili ranije od drugog, jednostavno zapišite datume na papiriće. Na taj vam način hrana neće stajati predugo neiskorištena pa time prije ponovno punjenja iskoristite sve zalihe.
Zamrznite žitarice, suho voće i sjemenke
Da, dobro ste pročitali. Viškove žitarica, suhog voća i sjemenki možete staviti ili u frižider ili zamrzivač te ih izvaditi svaki put kada je to potrebno.To će produžiti njihov vijek trajanja, spriječiti prodiranje štetočina iz smočnice u njih i spriječiti da u nekim slučajevima postanu pljesnivi.
Držite police čistima
Važno je da su površine gdje držite suhu hranu što čišće, odnosno da obratite pozornost da na njima nema prolivene hrane, ili pak mrvica. pritom ne zaboravljajući stražnju stranu i kutove kuhinjskih ormarića.
Dobro zatvorene posude
Nemojte dozvoliti da hranu nakon korištenja ostavite otvorenom. Vrlo je važno da je ona hermetički zatvorena i uskladištena na tamnije mjesto.
Lovor “glavu” čuva
Iako nije znanstveno dokazano, mravce, moljce i druge štetočine odvratiti ćete od vaših polica u smočnici ako nanižete listove lovora u svoju smočnicu, stavite ih u ladice i ormare u male platnene vrećice ili ih stavite u svoje staklenke suhe robe.