Jež

Sindrom balona: Što to znači i kako reagirati ako vidite ovakvog ježa?

GREEN_300_listici_sredina

Neobično stanje

Ovo stanje može biti prouzročeno različitim faktorima, uključujući ozljede, infekcije ili neurološke probleme. Sindrom balona može biti ozbiljno stanje koje zahtijeva veterinarsku njegu kako bi se liječilo, ponekad čak i kirurški.

Ženka ježa, koja je dobila ime Bounce, nadula se do dvostruke svoje normalne veličine kada je slučajno uočena u Gloucestershireu. Ženka je nabubrila do veličine nogometne lopte, a slučajni ju je prolaznik odmah doveo u dobrotvorni centar Wild Hogs Hedgehog Rescue gdje joj je dijagnosticiran sindrom balona.

Sindrom balona kod ježeva je neuobičajeno stanje koje se javlja kada imaju problema s kontrolom gutanja zraka. Kada se to dogodi, zrak se nakuplja u njihovom tijelu, često u trbuhu ili drugim dijelovima tijela, što može uzrokovati da se ježevi nateknu poput balona. Ovo stanje može biti prouzročeno različitim faktorima, uključujući ozljede, infekcije ili neurološke probleme. Sindrom balona može biti ozbiljno stanje koje zahtijeva veterinarsku njegu kako bi se liječilo, ponekad čak i kirurški.

Menadžerica dobrotvornog centra, Emily Harper, rekla je: “Ispraznila sam ježa koristeći široku iglu kako bih oslobodila zarobljeni zrak. Dali smo joj sredstva za ublažavanje boli i antibiotike i odveli je našem veterinaru. Napravili su rendgenski snimak kako bi provjerili postoji li unutarnja ozljeda i dovršili ispuštanje zraka. Bit će pod našom skrbi na antibioticima i sredstvima za ublažavanje boli barem tjedan dana. To je izuzetno bolno i smrtonosno ako se ne liječi. Mučila se hodati kad je došla, a koža joj je bila jako napeta. Ponekad sindrom balona može uzrokovati probijeni pluća ili emfizem, ali su ti uzroci isključeni na rendgenu.”

Wild Hogs Hedgehog Rescue spašava ježeve već 14 godina. Trenutno, osim što se brinu za Bounce, savjetuju ljude koji kose ograde da paze na ježeve, piše BBC.

Što ako naiđete na ježa koji pati od balloon sindroma u prirodi?

Najbolje je kontaktirati lokalnu organizaciju za zaštitu divljih životinja ili veterinarsku ustanovu koja može pružiti pomoć. Evo nekoliko koraka koje možete poduzeti:

Sigurnost: Ako je moguće, pazite da ne ugrozite sebe ili ježa dok mu prilazite. Nosite rukavice kako biste izbjegli ozljede i postupajte pažljivo kako biste minimizirali stres za ježa.

Smještaj: Ako je potrebno, možete nježno staviti ježa u prikladnu kutiju ili kontejner s prozračnim rupama. To će mu pružiti sigurno mjesto dok čekate pomoć.

Kontaktiranje stručnjaka: Obratite se lokalnoj organizaciji za zaštitu divljih životinja ili veterinarskoj ustanovi i objasnite situaciju. Oni će moći pružiti daljnje smjernice i pomoć.

Čekanje: Dok čekate pomoć, osigurajte da jež ostane na sigurnom i mirnom mjestu. Izbjegavajte hranjenje ili pružanje vode ježu ako niste sigurni u to što mu je potrebno, jer to može komplicirati veterinarski tretman.

Pratite upute: Pratite upute koje vam daju stručnjaci za divlje životinje ili veterinarsko osoblje. Oni će vam najbolje reći kako postupiti u datoj situaciji.

PHOTOS BY: Green.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

No results found.

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.