Vinogradi, Francuska

Prizor koji ostavlja bez teksta: Pogledajte kako se vinari bore protiv mraza

GREEN_300_listici_sredina

Plamenovi u vinogradima

Nagli pad temperature u travnju diljem Francuske prijeti vinogradima i drugim važnim usjevima. Vinari se trude pronaći načine za zaštitu loza od mraza, koji dolazi nakon neuobičajeno blage zime i pogađa zemlje diljem Europe.

Zadnjih dana Europu je zahvatio iznimno hladan val i nenadano su stigle jako niske temperature. I osim što nas je ta činjenica zaustavila da izvadimo ljetu odjeću, promjena je negativno utjecala i na biljni svijet oko nas koji se počeo buditi. Nagli pad temperature u travnju diljem Francuske prijeti najviše vinogradima i drugim važnim usjevima, a vinari se trude pronaći načine za zaštitu loza od mraza, koji dolazi nakon neuobičajeno blage zime i pogađa zemlje diljem Europe.

Način koji djeluje učinkovito jest korištenje plamenova: pale bale sijena i slame kako bi stvorili dimni zastor koji nazivaju “sunčanim naočalama za vinove loze”. Naime, kad sunce izađe, dim štiti grožđe od ekstremnih promjena temperature.

Dr. Herwig Jamek iz vinarije Jamek u dolini Wachau u Austriji rekao je za Wine Enthusiast: “Tijekom radijacijskog mraza, taj dim djeluje kao umjetni oblak.” Dim ne dopušta da toplina s tla izlazi ili da se hladan zrak spušta i oštećuje loze, rekao je. Vatre stvaraju dovoljno dima da pokriju kritično razdoblje mraza.

Proljetni mraz prijetnja je koja ima potencijal uništiti cijeli usjev grožđa prije nego što plod uopće iznikne. Tijekom zime, loze su u mirovanju. One su otporne na mraz i lako preživljavaju temperature od -10 stupnjeva Celzijusa do čak -15 stupnjeva celzijusa, prema Wine Enthusiastu. Situacija se dramatično mijenja kada pupoljci izbace svoje prve zelene izdanke. Šteta od mraza događa se kada temperature padnu ispod nula stupnjeva. Pupoljci i izdanci sadrže vodu, pa kad se smrznu, nježni stanični zidovi pucaju. Zaštita vinove loze od ozljeda uzrokovanih niskim temperaturama događa se već tisućama godina, piše AccuWheather.

Vinogradari koriste sve vrste tehnika, od helikoptera do masivnih ventilatora i grijača, kako bi spasili usjeve jer mraz može uništiti vinograde u samo jednoj noći. Povijesna smrzavanja prije samo nekoliko godina svježa su u sjećanju mnogih vlasnika vinograda. Godine 2017. vinogradi šampanjca, Bordoa i Burgundije dramatično su pogođeni kad su temperature pale ispod -7 stupnjeva u sva tri područja. Izdanci koji su već počeli razvijati uništeni su.

Julien Hubail, stručnjak iz Udruge vina Bugey, rekao je za The Guardian da je povijesni mraz 2017. bio najgori koji su vinari ikad svjedočili. Vinogradari mogu očekivati predah prema kraju tjedna jer se očekuje zimska vremena i kiše u Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuskoj, prema meteorologu AccuWeathera Adamu Doutyu.

PHOTOS BY: Profimedia.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.