Glasanje protiv brze mode čini Francusku prvom zemljom na svijetu “koja zakonodavno ograničava izljeve ultra brze mode”, rekao je Christophe Bechu, ministar za ekološku tranziciju. Ključne mjere uključuju zabranu oglašavanja najjeftinijih tekstila i ekološku naknadu nametnutu jeftinim predmetima. Francusko tržište odjeće preplavljeno je jeftinom uvezenom odjećom, dok su nekoliko domaćih brendova proglasili bankrot. Ali glavni argumenti koje je iznijela stranka Horizons – stranka saveznica predsjednika Emmanuela Macrona koja je podnijela nacrt zakona – bili su ekološki.
‘Tekstilna industrija je najveći zagađivač okoliša’, rekla je zastupnica Horizonsa Anne-Cécile Violland, navodeći da se sektor bavi sa 10 posto emisija stakleničkih plinova i da je veliki zagađivač vode.
Istaknula je kinesku tvrtku Shein i njenih “7.200 novih odjevnih predmeta dnevno” kao primjer intenzivne proizvodnje mode
Francuska će primjenjivati kriterije poput obujma proizvedene odjeće i brzine prometa novih kolekcija u određivanju što predstavlja brzu modu, prema zakonu. Kada zakon stupi na snagu – što još zahtijeva glasanje u Senatu – precizni kriteriji bit će objavljeni u uredbi. Proizvođači brze mode bit će prisiljeni informirati potrošače o ekološkom utjecaju svoje proizvodnje, piše France24.
Predviđena je naknada povezana s ekološkim otiskom brze mode od pet eura ($ 5,45) po predmetu od iduće godine, koja će do 2030. godine porasti na 10 eura. Međutim, naknada ne može premašiti 50 posto cijene predmeta. Violland je rekla da će prihodi od naknade biti korišteni za subvencioniranje proizvođača održive odjeće, omogućujući im da se lakše natječu. Odobrena je i mjera za ograničavanje oglašavanja brze mode, iako je konzervativni zakonodavac Antoine Vermorel-Marques primijetio da “zabrana oglašavanja za tekstil, posebno modu, znači kraj mode”.
Inicijativa koju su donijeli zastupnici lijevog i Zelene stranke da se u novi zakon uključe minimalne kazne za proizvođače koji krše pravila, kao i kvote uvoza i stroži kriteriji radnog mjesta u industriji, odbačena je.
Visoka moda je temelj francuskog gospodarstva zahvaljujući vodećim globalnim luksuznim brendovima poput Louis Vuittona, Chanela, Hermesa, Diora i Cartiera. Ali niži segment francuske mode izgubio je tlo pred europskim konkurentima Zara, H&M i, nedavno, kineskim divovima Sheinom i Temuom.